| parcalab32 a întrebat:

Cum anulez trimiterea unei recomandate sau scrisori daca a fost data spre livrare deja (sa nu mai ajunga la destinatar)?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai poti sa o anulezi, a plecat deja, acum cine stie prin cate maini si statii de posta va trece, pana ajunge.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă au trecut doar câteva ore de la expediere, ar fi câteva șanse să anulezi expedierea. Însă, nu f. mari. Soliciți să vorbești cu diriginta poștei (șefa Oficiului Poștal), invoci un motiv, cât se poate de credibil (serios) și e bine să mergi cu speranța în suflet. Solicită-i sfatul. Deși, nu prea cred că se va lega la cap, dacă nu o doare. Ține și de bunăvoința ei, dar ține și de norocul tău. Să ai la tine o solicitare/cerere scrisă.
Dacă o expediai ca o scrisoare simplă, te puteai duce direct la gara din localitatea ta, unde există un birou (o filială), acolo unde angajatele le ștampilează, le selectează, le pun în saci, iar pe urmă sunt urcate în tren și trimise către destinație.
Dar așa, fiind o scrisoare recomandată, a primit un număr de înregistrare și lucrurile sunt puțin mai complicate. Va fi necesar să se anuleze totul... Cam complicat. big grin

| NGheorghe a răspuns:

Acuma te-ai trezit că ai scris prostii... happy
Încearcă sa dai telefon la toate poștele pâna la poșta de destinație.