| raluca1601 a întrebat:

Cum e corect? Fie ca bucuria Invierii Domnului sa va aduca in suflet liniste, pace .....sau sa va aduca in suflete liniste, pace? Cum e corect suflet sau suflete?

9 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Daca trimiti la un prieten in suflet si daca trimiti la o familie sau un grup in suflete.

| GabiiHaș a răspuns:

Fie ca bucuria Invierii Domnului sa va aduca in suflet liniste, pace... e caa suna mai bine
La plural mie mi se pare ca suna mai bine

| raluca1601 explică:

E pentru un grup, vreau sa urez la mai multe persoane, vreau sa pun o poza pe facebook si sa scriu sub ea un mesaj scurt. Dar nu stiu cum sa scriu, daca e sa va aduca(la plural, nu sa iti aduca la singular) corect nu e suflete?confused nu stiu ce sa zic...

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Depinde cui ii este adresat mesajul.
daca ill trimiti unui grup de persoane/o familie/: sa va aduca in suflete
daca trimiti unei singure persoane, pentru a-i arata respectul folosesti : sa va aduca in suflet

| RΔϟVAη a răspuns:

In suflet pentru ca ai doar unul nu doua suflete. big grin

| MuffinBlueberry a răspuns:

In suflet.

| AndreiDrogaru a răspuns:

Fie ca bucuria Invierii Domnului sa va aduca in suflet liniste si pace! fundita plz puppy dog eyes

| BaiatulCuDobermanul a răspuns:

In suflet este scris si in biblie

| Sidau_Denisa_1985 a răspuns:

Conteaza cum te exprimi ex :la plural:Fie ca Invierea....suflete liniste si pace, la singular:Fie.....suflet liniste si pace. Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu!