| samiZiciPompier a întrebat:

Cum fac sa primesc banii de la destinar cand trimit colet cu ramburs prin Posta? Cine plateste transportul?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Când te duci la posta sa pui coletul cu ramburs scrii pe buletinul acela de expediție suma pe care vrei sa o primesti de la destinatar.
Dacă tu vinzi, sa zicem, un produs cu 50 lei și vrei ca destinatarul sa plătească transportul, scrii ca suma 60 lei (adică incluzi și taxele poștale care erau vreo 10 lei mai demult când am mai trimis eu). Dar tu când pui coletul la posta trebuie sa platesti înainte transportul din banii tai. Apoi ii vei recupera când îți vor veni banii de la destinatar, in general ajung in 2-3 zile, poștașul ar trebui sa ti-i aducă.
Dar eu te sfătuiesc sa te gândești puțin înainte sa trimiți colet cu ramburs unui necunoscut pentru ca sunt foarte multe persoane neserioase, au fost mii de cazuri.
Dacă destinatarul nu merge la posta sa ridice coletul, el va sta acolo vreo 10 zile după care se întoarce la tine, apoi va trebui sa platesti din nou ca sa îl recuperezi, plus taxa de inmagazinaj, deci o sa te coste peste 20-30 lei in final. Repet, dacă persoana nu ridica coletul.

5 răspunsuri:
| popadrian96 a răspuns:

Salut, cand trimiti ceva prin posta trebuie sa completei un Mandat Postal, si un Buletin de Expeditie, din cate stiu eu Expeditorul plateste transportu, repet asa stiam, numai la transport prin courier poate plati destinatarul, sper ca ti-am fost de ajutor

| popadrian96 a răspuns:

Si banii ii primesti cand destinatarul primeste pachetul si il ridica, atunci vei fi anuntat ca a fost ridicat pachetul si sa te duci dupa bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când te duci cu coletul la firma de curierat, te întreabă cine plătește transportul, tu sau cl căruia îi trimiți.

| samiZiciPompier explică:

Multumesc mult!