| Ionut123987 a întrebat:

Îmi puteți spune cum pot sa trimit colet prin posta cu plata ramburs? Cum trimit comanda/pachetul și cum primesc banii?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu asa fac dar nu-mi place sa tot explic. Pentru asta iti dau un link explicativ: http://bit.ly/2mXvNE1
Valoarea coletului o pun intotdeauna mai mare. Exemplu: coletul costa 50 lei, transportul 11 lei. Eu pun la valoare 100 lei si la ramburs doar 61 lei.
Prin curier este mai usor cu actele si transportul mai rapid dar costa mai mult. Nu trebuie sa faci nimic decat sa-i spui curierului adresele si suma de ramburs care trebuie sa fie din valoarea coletului si taxa de transport.
Atentie! Pe colet pui la expeditor numele tau si la destinatar al celui ce-l primeste. La mandat pui la expeditor numele lui si al tau la destinatar pentru ca primesti banii cu acel mandat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci cu pachetul la posta, completezi o foaie unde vei scrie suma pe care o ceri pentru pachet apoi cand iti vin banii vei primii acasa o foaie si te duci la posta sa ii ridici. Mi se pare ca trebuie sa plătești transportul si cand primesti banii, vei primii inapoi si banii de transport.