| anonim_4396 a întrebat:

Cum folosesc romanii energia eoliana? E folosita din plin? Preofitam de resursele regenerabile?

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Abia acum a inceput sa miste. Costa mult si desi cei de la guvern au dat ceva legi cu subventia de 90 % nu cred ca lumea stie sau se aplica legea...
Nu est vorba doar de energia eoliana - ci si de alte energii neconventionale - energia geotermala...
http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=10473
cea eoliana sau solara
http://www.finex-energy.ro/
Dupa cum poti vedea mai jos - de dat s-a dat legea si s-a facut un program, care insa nu poate fi aplicat inca...
http://www.austrocasa.ro/blog/category/energie/
Oricum suntem si noi interesati...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Romanii nu prea folosesc energia eoliana... Aproape deloc. Avem capacitate, dar nu o facem... Inca exista electrica s. a. care vrea sa ne ia banii. Singura turbina eoliana de care stiu ca exista la noi in tara este la ploiesti (parca) si alimenteaza o fabrica.

| andi a răspuns:

Avem zone bune dar nu profitam...sau nu vrem. de ex la farul de la sulina s-a montat o eoliana, dar nu a tinut prea mult deoarece au stricat-o cei ce ingrijeau farul ...stiu pentru ca am lucrat acolo...pai cum sa le mai iasa motorina? acum functioneaza generatorul...foametea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea profitam, ne lipsesc cultura si finantele. un acumulator si intretinerea costa foarte mult, ma refer la cele industriale.in ultimul timp se foloseste si combustibilul bio, dar se intampla acelasi lucru-pe piata mondiala a inceput sa creasca costul granelor datorita folosirii acestora in productia de combustibili.eu cred cele mai putin costoase sunt panourile solare, nu necesita o intretinere permanenta iar productia de curent sau de apa calda este mult mai mare daca ne referim la procentaje. pentru consumul domestic oamenii ar trebui sa constientizeze importanta resurselor necontaminante iar economia de familie nu ar mai avea atat de suferit, costuri mici si productie tripla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea profitam dar suntem pe drumul cel bun.
Din totalul energiei electrice a tarii, 11% ar trebui sa fie energie eoliana(6.000 GWh/an).
Numai ca nu e asa usor precum crezi, nu oricine poate ridica un parc eolian sau o eoliana la el acasa de ex. Iti trebuiesc tot felul de autorizatii. Trebuie sa ai vant, deci sa faci un studiu de vant inainte, asta e cam primul lucru pe care il faci dupa ce ti-ai ales locatia. Acum stiu ca pana in 2012 s-a repartizat energia eoliana la cateva parcuri eoliene deci pana in 2012 daca vin eu sa fac un parc nu pot sa produc energia ca nu am cui sa o vand, ea trebuie stocata, baterii speciale...etc
Si sa nu mai vorbim de bani 1MW= 100 mil euro.
Sunt multe multe chestii la mijloc, nu e chiar usor si noi, Romania suntem la inceput.
Eu de ex lucrez intr-un asemenea proiect, dar suntem la faza de inceput, am instalat un stalp de masurare care va sta 1 an (ca sa acopere toate anotimpurile) si apoi cu info prelevate de el se va face studiul de vant. Apoi finantare banca, ca de la stat e foarte greu....etc
Deci e greu happy si scump dar e o afacere buna daca iti vei scoate banii dupa. (iti spun dupa planul economic de afaceri)

| alexandra11 a răspuns:

Da cum sa nu profitam de ea laughinglaughinglaughingpacat ca nu stim sa profitam decat foarte putin de caele surse care ne-ar putea face viata mai,, ecologica'' nu sa fie mereu in topurile legate de ecologie pe ultimul loc si in topurile legate de tot felul de prosti pe primul loc...