| anonimus25 a întrebat:

Cum imi dau seama daca un numar apartine sirului fibonacci? Va rog sa imi dati voi o explicatie multumesc :*

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dai seama atunci cand numarul este suma celor 2 numere dinaintea lui. de exemplu:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55.
2= 1+1
3= 1+2
5= 2+3
8= 3+5
13= 5+8

etc happy Intelegi?

| anonimus25 explică (pentru anonim_4396):

Pai da si cum imi dau seama daca sa zicem 315 face parte din acest sir?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimus25):

Continui sirul pana ajungi la numarul 315 tongue Daca nu ajungi la el inseamna ca nu face parte.

| anonimus25 explică (pentru anonim_4396):

Da dar eu vreau sa fac un algoritm nu doar pentru un numar ci pentru oricare numar din o secventa de n numere naturale

| MarRianN a răspuns:

Presupunând că e vorba de programare, scrii algoritmul prin intermediul căruia parcurgi şirul lui fibonacci si verifici dacă o variabilă x ( în cazul tău 315 ) se găseşte în şir.