| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la o problema de informatica:
Sa se calculeze suma primilor n termnei ai Sirului lui Fibonacci pentru n, numar natural dat.
Trebuie facut algoritmul in PSEUDOCOD.
Va rog mult ajutati-ma!
Funda

3 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Eu iti scriu in cuvinte, tu vezi cum transpui in pseudocod. Aloci un vector v de n elemente, in care fiecare element va fi cate un termen al sirului lui Fibonacci. Se initializeaza primele doua elemente ale vectorului cu 0 si 1, deci v[0]=0 si v[1]=1. Apoi, incepand cu v[2] se pune conditia v[i]=v[i-1]+v[i-2]. (adica v[2]=v[1]+v[0]; v[3]=v[2]+v[1] si asa mai departe). (Asta se poate scrie in pseudocod cam asa: pentru i de la 2 la n-1 executa v[i]=v[i-1]+v[i-2]; asta e instructiune de atribuire). Apoi, dupa ce ai aflat toate elementele vectorului v, vei calcula suma celor n termeni. (pentru i de la 0 la n-1 executa suma=suma+v[i]; asta e instructiune de atribuire) Il faci tu in pseudocod acum, ca mai trebuie si tu sa gandesti ceva, ca de aia ai creier, nu-i asa?tongue Spor la treaba.