| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot fi unii oameni asa de nesimțiți? Am mers pe strada liniștit și vine un bărbat de 45 de ani ( cred). Sau cât avea, și râgâie la distanta de mine, m-am uitat agresiv spre el si după câțiva pași am spus pastele ma! Deci nu mai ma puteam abține, după m-am oprit și el era cu spatele și umbla la telefon nu știu ce incerca.
Ma gândesc ca ori vrea sa pună pe cineva sa ma bata, ori vroia sa sune la politie, dar eu merg pe prima varianta.
Cum sa procedez dacă vine cu 3-4 inși la mine și ma întreabă de ce l-am înjurat? Când am reprodus acea înjurătură eram la câțiva metri de el ca asa ca nu are nici o dovada ca pe el l-am înjurat, nu are martori sau dovezi, decât ca m-am uitat urat spre el după ce o ragait.
Eu sunt un tip pașnic dar deja credeți-mă ca nu mai suport oameni infecți și needucați ca ăștia care scuipa la 1 metru lângă mine, fluiera ca ciobanii sau râgâie ca în cazul de fata.
Ce sa scornesc, inventez dacă vin câțiva și se ia de mine?
Oare de ce ținea telul în mana?
Voi cum a-ți fi procedat dacă unu care trecea pe lângă voi ragaia? De ce sunt Romanii și Tigani ( unii, nu toți) asa primitivi? E vorba de cei 7 ani de acasă, unde se crede la el acasă sa râgâie pe strada.
Eu ma mir cum de nu l-am luat la pumni, mi lehamite de astfel de oameni.
Sunt doua variante, ori vine cu cineva sa se ia de mine, ori de frica nu mai vine pe strada respectiva.

Răspuns Câştigător
| DonEduardo a răspuns:

Ati gresit ambii. el ca a ragait asa si tu ca l-ai injurat. Puteai sa incerci sa ii explici frumos. Insa totusi, consider ca omul ala e chiar nebun daca pune pe cineva sa te bata sau e sifon la garda.

54 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Măcar n-o scuipat în fata tahee hee
Tipi și tu ca muierile după ajutor dacă vezi ca ți-o iei.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca exagerezi un pic.
Într-adevăr, nu e frumor sa ai gesturi din astea pe strada si da, sunt multi needucati dar totusi.Nu era treaba ta, nu ti-a ragait in fata puteai sa il ignori si sa iti vezi de drum.
Iar cu faza cu bătaia si cu telefonul chiar e paranoia.Cred ca ala nici nu te-a auzit, sau cel putin nu cred ca isi bătea capul cu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din nefericire asa ceva este comun, Daca l-ai injurat in gand nu face nimic, insa sa te ei de un tip pentru ca a ragait nu e de bine, nici daca ar fi scuipat nu iti dadea motiv. De asta exista politia comunitara - mai degraba ai fi acuzat tu ca esti pus pe scandal si disturbi linistea publica
Stiu cazuri asemanatoare, cand s-a chemat politia si au amendat nu pe cel care se comporta necivilizat ci persoana care l-a avertizat - spunand ca era pus pe cearta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ma auzit, nu e paranoia nu mai vorbi prostii, am spus cu voce tare, s-a oprit și și-o scos telefonul.
La mine sunt multe crime în zona, sunt numai oameni dubioși, un boschetar a fost ucis de niște tineri paznici ca o furat din magazin, apoi un imigrant a fost ucis ca o sărit la un paznic ca la prins și o pus niște vagabonzi pe el și lau ucis, pentru chestii de astea poți fi luat la bătaie, nu ști cu cine te-ai pus, dar sunt foarte nervos, și mi o mai ragait și ala și nu m-am putut abține, nu e paranoia, eu nu s ca tine sa stau în casa toată ziua, eu am umblat peste tot, în toată lumea și unii pentru chestii de genul sunt în stare de orice, mai ales ca eu sunt singur, nu am pe nimeni, ma bazez pe mine.
Am exagerat și eu, dar s-a umplut paharul, unii scuipa chiar lângă tine și o fac intenționat ăștia trebuie bătuți neandertalienii ăștia, dar nu poți sa ii bați pe toți sunt prea mulți cioflangari...
Langa mine mereu se întâmplă lucruri nasoale, crime, asa ca tu habar nu ai cum sta treaba.
E vina mea și mi o asum, dar nu are dovezi ca l-am înjurat pe el, era singur. Dar eu nu suport cioflangari, dacă e sa pățesc ceva asta e, nu mi frica știu de ce sunt în stare la scandal.
Adineauri unul o ieșit dintr-o mașina ok și s-o dus pe Bega și și-o făcut nevoile fiziologice... Știu ca trebuie sa ignori dar eu sunt irascibil de când mi au murit părinții. Oricum o sa plec din Tara asta de needucați, locul meu nu e aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă cheamă politia nu e nici o problema, sa nu vina cu careva sa ma ia la bătaie.
Nu știu ce am, eu de obicei sunt rațional și ignor idioții, cred ca din cauza transpirației sunt nervos sad
Ma simt prost acum crying
Nu credeam ca e asa greu sa trăiești fără mama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dinc ate am inteles nici nu te-a auzit exactoricum nu te cunoaste si daca vroia ceva spunea atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma auzit man ca am spus cu voce tare pastele mat. M-am întors și era cu spatele și ținea telefonul în mana, el singur nu are ce sa facă, da nu știe omul ce relații are, poate era tigan și vine cu țiganii, o trecut pe strada mea, poate ma cunoaște, la mine în zona se întâmplă numai chestii șocante.
Ma gândesc ce sa inventez, ca eu eram la 4-5 metri distanta când am reprodus înjurătura asa ca el nu are dovada ca l-am înjurat pe el, singura dovada, care nu e una solida e ca, când o ragait m-am uitat foarte urat către el happy
Asta e, capul face, capul trage.
Am oricum relații, au neamurile mele, da pana vine cineva nu se știe ce poți sa pățești.
Unul o fost ucis ca o furat o ruda de salam. Imigranții stau mereu lângă mine, țiganii la fel, dacă îmi cer scuze înseamnă că mă învinovățesc asa ca ma gândesc sa fac cumva sa ma scot... Sau poate o sa ii fie omului sa treacă pe strada aia nu știu... Orice se poate lua în ecuație. Mersi ca îmi răspunzi man, de la anxietate sunt puțin agitat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sper sa nu ma cunoască happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exagerezi cu toata treaba, a fost doar o intamplare banala tipu nici nu a luat in seama faza. 100% Nu o sa te caute pentru asa ceva stai linistit. Asa ceva se intample des in viata reala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depinde, ca sunt mulți Rromi, bișnițari la mine în zona, și ăștia ce ies din închisoare beau la barurile din zona.
Depinde cine era tipul respectiv și dacă ma cunoaște.
Poate o fi de la anxietate.
Dar îți spun pe bune ca mereu se comit crime lângă mine sau accidente auto.
Trebuia sa îmi vad de treaba mea, ca nu s eu vreun smecher sa ma pun cu toți nebunii, sunt un om liniștit, nu înțeleg de ce m-a deranjat acea ragaitura laughing
Dar unii scuipau chiar lângă picior nu știu ce vroiau sa demonstreze cu asta.

| Meme10Meme a răspuns:

Nu-ti face politia nimic. Nu scrie undeva ca te baga la zdup ca-l injuri tu pe drac

| Invictusman a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu politia man ca și eu am în curte politie, sa nu vina cu careva sa ma încinga la costum, ca țiganii ăștia de obicei recurg la violenta.
Nu știu dacă era Roman sau Țigan, eu sunt de vina nu trebuia sa reacționez asa. Dacă nu o sa mai întru pe TPU câteva zile, clar am luat bătaie rolling on the floor
Sunt prosti nu au cei 7 ani de acasă, dar l-am înjurat de mama deci sper sa nu fie vreun smecher.
Sunt nebuni ăștia se omoară din orice, de abia aștept sa plec dincolo.
Odată niște țigănci au jefuito pe maica-mea de toate inelele de pe mana, a profitat ca avea piciorul rupt și ca era bolnava și bătrână.
Țiganii numai rău știe sa facă, sunt foarte răzbunători.
Nu era suficient ca e plin de țigani acum au venit și imigranții, zici ca arata la fel.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te mai precipită in primul rând.Cred ca acum daca scrii astea esti acasa, deci nu te-a batut nimeni si nici nu a mers după tine.
Am inteles ca esti iracibil, dar nu poti sa iei la rost orce om din oraș ce nu se comporta cuviincios.Adica trebuie sa conștientizezi si tu ca nu esti singur pe strada, e un loc public in care fiecare practic face ce vrea.Iar daca acel ceva e ilegal sau imoral se iau masuri de către organele competente.Nu iti zic din răutate, dar daca nu agață cineva intenționat in tine, Nu te înjură sau agresează nu prea ai de ce sa te iei de oameni sau sa ii înjuri, ca după suporți consecințele.
Legate de el cu telefonul o fi primit omul un mesaj, sau si-a scos sa sune pe cineva.Dar având în vedere că erai singur cred ca nu trebuia sa cheme pe nimeni sa se ia la harta cu tine, ca treaba era simpla, adică 1 la 1 si iti zicea pe loc.
În orce oras sunt crime, violuri, bătăi.Si eu la randul meu locuiesc in doua locuri cu rata criminalitati si tâlhăriei crescută.Dar nu pot acum sa stau cu morcovu ...de fiecare dată pe strada ca ma ia cineva la cutit.Si si daca ar fi asa, aia e frate, daca e sa o meclesti, ca e acum sau peste 3 zile tot o meclesti.
Tin sa te contrazic.Din cate stiu eu tu iesi din casa doar cu xanax nu? Sau te confund? Eu nu am o problema cu iesitul.Am stat in doua orase si 3 sate, iar in 4 din ele cel putin nu aveam pe nimeni acolo (intre mine si cunostintele mele erau km distanta) si ieseam pe strada.Nu sunt cartita sa ma închid intre patru pereti, doar nu ies daca nu imi e neapărat de iesit.Si cum ti-am spus, momentan stau într-o zonă unde nu prea am ce sa vad si atunci nu ma încântă, dar daca e nevoie merg unde e nevoie (asta însemnând 6 km dus intors până la supermarket) intr-o zona unde recent unul a băgat cuțitul intr-o femeie în magazin, altul efectiv a prins o femeie rendom pe strada si a început să îi care pumni.Deci cred ca peste tot mai sunt din astea.
Am stat singur in chirie într-o zonă unde s-au tras focuri de armă si unde au năvălit mascați peste noi in bloc.Deci nu sunt picata de pe lună cum ai tu senzatia, sau ținută în colivie, dovada sta faptul că știu cand sa fac figuri, la cine plus baza pe care o am în spate ca nu oi fi nici eu pielea p...i având în vedere că sunt femeie si a trebuit să mă descurc singura in marea majoritate a cazurilor si locurilor pe unde am stat.Asa ca nu iti mai da cu parerea, ca tu nu prea sti despre ce vorbesti.
Nu vreau sa intru in polemici cu tine ca nu am chef de lucuri din astea.Am vorbit civilizat in toate comentariile cu tine, la fel ti-am raspuns si la întrebări.Dar asculta un om cand iti da un sfat, ca nu am spus eu de la mine putere.Am si eu pe cineva ce e aproximativ la fel ca tine, mai irascibila si ce atrage necazuri voit sau involuntar si iti spun sincer si fara supărare ca ti s-a format un tic.De aia esti agitat si irascibila cand mergi pe strada.Incearca sa fi mai zen un pic.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Nu am avut mereu probleme.
De ceva timp iau xanax, dar eu am umblat peste tot, cu tot genul de oameni și sunt trecut puțin prin viata, eu am fost și în multe tari și am văzut multe chestii pe care tu nu ai vrea sa le vezi.
Eu nu am avut anxietate întotdeauna, eu am umblat cu oameni smecheri și știu de ce sunt în stare unii când ii deranjezi.
Tu spui ca de abia poți vorbi, eu am trecut prin atâtea experiente grele ca nici în coșmarurile tale nu ai vrea sa afli cum e.
Am fost în multe tari și știu cum sta treaba și în anumite anturaje.
Crede-mă ca dacă stăteai unde stau eu nu aveai tupeu sa mergi acolo unde o ard vagabonzii, sau sa vina unul sa îți ceara telefonul sa suni ( manevra) sau o țigară pai tu făceai un atac de panica ca imediat sunai la salvare.
Lângă mine o ard, imigranți, pușcăriași, proxeneți, țigani, bișnițari, de ăștia care așteaptă prada. Nu te compara tu cu mine draga ca pe unde am umblat eu tu nu o sa umbli, și nici nu o sa ai curaj crede-mă.
Eu am fost bătut și nevinovat, am fost jefuit nevinovat, mi sa făcut o înscenare, m-am bătut cu oameni grei, interlopi... Deci nu te compara tu cu mine, ca eu de 2 ani sunt asa, dar eu am fost și tare pe poziția la viata mea, și am umblat și cu oameni educați și cu smecheri și cu săraci, eu sunt trecut prin viata.
Dacă păteai tu ce am pățit eu îți garantez ca erai internata la nebuni, dar eu am genetica țeapana.
Nu s-a format nimic, de regula eu ignor oamenii prosti, nici nu ii bag în seama. Pana acum nu am avut treaba cu nimeni, mi-am văzut de treaba.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Pe maica-mea a jefuito niște țigănci în plina strada, cu țiganii nu e de glumit.

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Nu ma compar cu nimeni, ca fiecare e unic in felul lui.Iar ce am trăit eu nu ai trait tu si invers.
Eu nu o sa imi expun chiar toata viata aici ca nu am de ce, daca tu simti nevoia fa-o.Dar eu nu am sa dau curs discuției ca nu e o conversație de care e mai smecher.Doar am tinut sa iti spun ca mutu nu zice da face si ca nu doar tu ai avut o viata mai ciudata, ca poate fiecare din noi a trecut prin niște experiențe traumatizante sau am stat in cercuri de oameni mai dubioși...
Nu am zis ca ai fost dintotdeauna asa, fix asta era ideea.Si stiu ce iti poate declasa stările de anxietate si panica pentru ca am si ei si stiu perosan din jurul meu ce sunt la fel.Chiar am vrut sa zic(dar nu am vrut iar sa interpretezi aiurea) ca tu ai devoltat asta in urma unor traume fizice, batai si tot restul si e greu sa scapi de ele dar totusi e ok sa realizezi cand ai o problema.Dar in fine, daca tu ai crezut ca eu te atac prin primul cometariua aia e.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Ai cam vorbit aiurea ca e paranoia când tu nici nu ști sau habar nu ai ce e la mine în zona și ce am pățit eu sau maica-mea.
Unul o fost rupt în bătaie ca la călcat din greșeală pe unul deci despre ce vorbim? Eu am fost bătut aiurea fără nici un motiv ca m-au imbarligat niște țigani, superficialitatea nu își are locul.
Nu e nici o paranoia, te invit la mine în zona și o sa vezi ca nu mai ai curaj sa ieși afara pe pariu laughing
Dar am admis ca eu sunt de vina, ca nu trebuia sa reacționez asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Paranoia nu e neapărat un cuvânt urat.Adica in momentul in care tu iti imaginezi lucruri exagerate, sau exagerezi o situație asa se zice dar in fine.
Da chiar, in ce zona stai?

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Nu contează. Țiganii sunt de vina.
Pe maica-mea a jefuito de toate inelelele de pe mana, au profitat ca e bolnava

| Meme10Meme a răspuns (pentru Invictusman):

Na,nu cred. N-are de unde sa-ti stie adresa

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Păi nu conteaza nu conteaza dar poate am stat in zona, sau am fost.Am inteles ca pe langa bega...
Si pe mama in casa scări cand venea de la munca.Si pe o alta un bloc mai in colo a doua zi după mama.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

E nevoie de Antonescu laughing

| Invictusman a răspuns:

Asta e, nu avem ce sa facem, au ce au țiganii cu mine, de acum în colo ma feresc de ăștia. O fi și din cauza ca arat ca ei.
Pai da, din pușcării vin, stau la baruri și se bat, mereu vezi pe jos ce nu trebuie nu mai spun ca sunt și copii pe aici.
Cel mai bine e sa ignoram și sa ne vedem de treaba noastră, dar câteodată nici asa nu funcționează, când i s-o pus unui țigan pata pe tine greu mai scapi de el.
La maica-mea i-a furat inele în valoare de 3000-4000 de ron, au băgat-o în mașină și au jefuito au profitat ca avea piciorul rupt și ca e bătrână, e normal sa mergi cu frica pe strada când sunt atâția ciudați care se leagă aiurea de tine chit ca tu îți vezi de treaba.
Când te vad mereu singur și te vad mai liniștit te ia de prost, dar când te vede cu mai mulți după tine nu au curaj, ataca doar persoanele vulnerabile.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Pai unde stau eu aud des ajutor și politia, politia laughing
Plec dincolo gata, nu mai vin în Tara laughing
Pana atunci îmi vad de treaba mea happy

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Aolo ferentari cumva laughing

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nu, doamne ferește laughing acolo e capăt de linie. Zona crepusculara.
Culmea e ca sunt în unul din cele mai ok orașe din România, în ferentari nu apucam cred sa îmi fac nici cont pe TPU dacă stăteam acolo rolling on the floor aia sunt dezorientați rău, de pe alta planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Dacă tu nu dai detalii despre tine nici eu nu dau scumpi.

| florin926481f a răspuns:

Ori ai luat-o din loc ori asa o fi.
Totusi tind sa aleg prima varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru florin926481f):

La ce te referi ca am luat-o din loc? Fi mai explicit.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Invictusman):

In primul rand CALMEAZA-TE. Daca era sa iti iei bataie sau ceva iti luai atunic. Bun, stai intr-o zona aiurea dar cu toate astea nu cred eu ca ciorile si aia se iau de tine deci te cam sperii degeaba acum. Daca tu nu le faci nimic nu actioneaza. Mergi cu spatele drept, arata siguranta de sine si daca simti ca e necesar i-ati spray cu piper de auto-aparare si le dai la ochi si dupa iti garantez eu ca nu le mai trebuie.
Te-ai luat aiurea de Naty, fata nu s-a "masurat" cu tine si nu trebuia sa te dai asa maret ca ai fost si ca ai umblat ca nu impresionezi pe nimeni in afara de nestiutori. Faza cu oamenii de genu asta e sa dai si tu in ei ca dupa fug, daca dai calumea si cade unu jos ceilalti nu-s prosti sa si-o ia pentru ala, ei is numai pe primul val si daca ii rezisti i-ai spart. De curiozitate spune-ne in ce oras esti. Tind sa cred ca in Timisoara ca aia e capitala ciorilor plus ca parca acolo a dat la stiri faza cu imigrantul mort. Daca gresesc spune-mi