| GolopențaAdrian a întrebat:

Cum pot folosi internetul sau leptopul in scopuri bun(sa creez ceva pe el,programare, etc.)si nu pentru aiureli? Tinand cont ca stau mult pe el.

25 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Poti incepe cu chestii mai simple, in functie de aptitudinile tale. De la content writter in engleza, romana etc pana la editare foto/video daca iti permite calculatorul. Cel mai simplu pot sa incepi cu tehnoredactare, transcris proiecte etc Nu ajungi bogat peste noapte si mai ales din asta, dar incepi sa iti formezi niste skilluri si incep sa iti vina si niste bani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te împiedecă cineva?
Cum, este o întrebare care indică modalitatea.
Astfel ar trebui să întrebi cum să mă abțin de la aiureli.
Dacă îl folosești pentru aiureli nu e devină laptopul.
De aici încolo, ajungio să recunoști că ai o problemă.
Aiurelile sunt aiureli care îți produc plăcere. De aceea stai mult pe el.
Și ce să faci să separi ce e și bun și plăcut, de ceea ce e numai plăcut.
De aici încolo, te poți ajuta doar tu singur.
Nu ești singurul care pățește asta.
Se începe așa.
Plăcerea se transformă într-un fel de hipnoză. Te scoate înafara realității. A cărei realități, a realității bune, în care acțiunile sunt și bune, utile, și plăcute în acelaș timp.
Stop, în acelaș timp.
Este vorba de timp. Stai mult timp pe el.
Ce să faci ca să te trezești din hipnoza acțiunii care e numai plăcută?
Să îți pui întrebarea.
Ce fac acum. Iar dacă ești în zona doar plăcută să pui stop.
Apoi să decizi ce vrei să faci ca să fie și bun și util și plăcut.
Și să începi asta.

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

Nu ma refer ca sunt obsedat dar ma refer sa fac alte lucruri in afara de am ma juca, uita la filme si pe retele de socializare ca totusi stiu si alte lucruri care sunt banale pentru unii

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ai zis ca spui ce faci tu in timpul carantinei, nu ai spus, adica sa ia si altii exemplu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Prayer.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Te rogi?! Ziceai sa-ti dea oamenii privat ca sa le zici ce faci, doar atata le ziceai?! Eu te-am intrebat serios.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca sa inveti ceva. Programarea e destul de grea, nu cred ca iti iese "singur acasa", dar ai putea sa incerci web design, e un pic mai usor. Nu stiu insa cum poti ajunge sa fii platit, daca e nevoie de societate, calificare, etc.
Poti invata si editare video, pe viitor poate vei lucra cu firme ce fimleaza evenimente, ori youtuberi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pune la punct cel putin engleza. Scris, cit mai aproape de ireprosabil. Apoi discutam.

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

In scris si auzit o inteleg mai bine decat sa o vorbesc ca nu prea am antrenament

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Du-te la Capterra.com si scrie un review. Daca ti-l aproba aia, e ok. Daca nu, atunci mai ai de lucru...

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt avansat mai am de lucru la cuvintele de legatura

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

| LPCTSTR a răspuns:

Poti incepe prin a ajuta oamenii aici sau pe forumurile de facut teme precum brainly sau math stack exchange.

| GolopențaAdrian explică (pentru LPCTSTR):

Ma refer la ce as putea face pe el sa creez ceva

| Nemessys a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Te poti apuca de un program precum este photoshop. Poti face multe in el si chiar... cu putin noroc si daca te duce capul, iti poti face propriul tau job din asta. Poti edita poze pentru cineva care sa le puna pe Instagram, sau sa colaborezi cu o firma pentru a face logo-uri sau ceva afise pentru reclama, mai exista si varianta de desene sau avatare pentru cineva cunoscut. Bineinteles, e munca ta, timpul tau deci trebuie sa fii platit. Dar pana atunci e cale lunga, trebuie sa inveti programul si bineinteles sa-ti faci o reputatie ca apoi sa vina clientii la tine.

| Osneros a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Exact, creeaza ceva.

| GolopențaAdrian explică (pentru Nemessys):

La photoshop trebuie cumparat si nu ai acces la toate lucrurile

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Poti sa creezi un program de sters virusi ca un fel de aplicatie pentru platforma windows si te imbogatesti traiesti ca un rege: mancare, c+urve, masini, avioane, case, arme, dusmani, prieteni (pe interes), o secretara buna dar buna rau.

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Lol, de unul singur? Bitdefender are peste 1600 de angajati. Plus ca Bitdefender nu exista in mod solitar, ci face parte din comunitatea globala de securitate informatica, ei comunica unii cu altii, schimba intre ei exemplare de virusi noi, motorul de antivirus l-au vandut si altor companii, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Motoarele de baza au fost dezvoltate de 2-3 oameni, se intampla sa ii fi si cunoscut personal. Ideea e ca poti dezvolta de unul singur ceva care sa fie vindut/licentiat unei companii mari pe bani frumosi, dar nu de catre cineva care vine aici sa ne intrebe ce ar trebui sa faca... happy

| PainTech a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Sti macar ce inseamna sa dezvolti un antivirus care :

1. Sa recunoasca toate amenintarile ( inclusiv cele de acum 15 ani, inclusiv cele care au aparat acum 5 minute ). Pentru asta am avem doua metode :
- euristic
- pe semnatura

Pentru un sistem pe semnatura trebuie procesate milioane de amenintari pentru gasirea definitiilor. Asta prezinta 2 probleme : virusi care isi schimba random semnatura; ai idee ce inseamna sa procesezi milioane de fisiere?

Pentru un sistem euristic simplu nu te chinui extrem de tare ( daca programul descarcat sa arate vremea incepe sa cripteze poze de pe calculator iti dai seama ca ceva nu e ok ). Totusi pentru un sistem care sa blocheze >95% din amenintari fara prea multe fals-pozitive cam e nevoie de AI ( ceea ce ne aduce iar in punctul in care procesam milioane de fisiere ).

2. Sa blocheze aceste amenintari in timp real fara consum prea mare de resurse.

3. Sa nu fie blocat/pacalit de virusi.

4. Sa arate decent.

5. Sa fie cumva mai bun decat ce e pe piata.

E ca si cum ai spune : "daca vrei poti sa construiesti o racheta si sa ajungi pe luna". Nu prea merge asa. Ai nevoie de o intreaga companie, nu de un singur om. Maxim poti sa creezi o bucatica critica din antivirus si sa speri ca gasesti ceva companie / investitor care sa te ajute sa mergi mai departe CU O ECHIPA!

| danutzu96 a răspuns:

Incearca sa produci ceva. Acum degeaba o sa iti zicem noi ce poti face cu el. trebuie tu sa vrei sa inveti ceva ce te pasioneaza. Asa, variantele sunt multe …
Poti sa te apuci sa inveti :
-programare (c++, java, si chiar basic la inceput)
-poti face editare foto/video (iti trebuie mult exercitiu si ceva talent)
- poriectare 2D/Autocad/Proiectare 3D (Blender de ex)
- poti invata sa instalezi si utilizezi o distributie de Linux (de ce nu, poate devii administrator de system pe un server ce ruleaza Linux)
-daca te pasioneaza muzica poti crea mixuri (si aici iti trebuie talent)
-etc etc etc
Trebuie sa vrei...

| 44566555 a răspuns:

Ai putea sa creezi bannere pe Photoshop sau alte programe. Daca te axezi mult pe aceasta activitate sunt convins ca o sa castigi si bani! Succes!

| CopiluParizer a răspuns:

Sa creezi programe? Ai putea incepe prin a ti lua un abonament la o aplicatie care te invata sa programezi o aplicartie intr-un anumit limbaj de prgramare(Cea mai folosita pentru aplicatiile de pe mobil este kotlin)
Sai daca vrei sa programezi aplicatii pentru windows linux mac poti sa folosesti Java sau C++.
Dar degeaba spun toate astea pentru ca inti trebuie ani de practica.
Sa spunem ca sti un limbaj. Urmatorul pas este sa instalezi in PC ul tau un program care executa liniile de cod. Daca vrei sa faci aplicatie pentru Android poti instals Android app Development si incepi sa creeze.
Daca ai facut o aplicatie si vrei sa faci niste banuti de pe urma ei va trebuie sa o pui pe Google Play si pentru asta trebuie sa platesti
Iti recomand sa stai linistit pentru ca daca te apuci de asta iti trebuie multa munca.

| doctorandus a răspuns (pentru CopiluParizer):

Mai mult castigi din impartit pliante decat dintr-o aplicatie pentru Android.