| teknoob a întrebat:

Cum pot sa cuplez 4 ventilatoare de 12v la priza fara sa se arda?

Răspuns Câştigător
| gigel68 a răspuns:

Le legi in paralale si le cuplezi la priza printr-un transformator cu punte de diode.

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

Atentie ca transformarorul si diodele sa suporte curentul cerut de cele 4 ventilatoare ale tale.Cauta daca au inscriptionat pe ele curent/tensiune si de acolo poti deduce inmultit cu 4 curentul total cerut de la redresorul ce le va alimenta.Fii atent de asemenea cind le conectezi la polaritatea lor,adica identifica atent + si - la ele, altfel de sunt cu montaj electronic incorporat se vor arde, daca sunt simple se vor roti pe dos si in loc sa refuleze aerul al vor trage etc.Asigurate ca toate se invart in acelasi sens.Succes.