| Kent2142 a întrebat:

Vreau sa fac un circuit de 10-15 becuri LED de 5mm in SERIE si sa-l cuplez cu un cablu, care acesta se conecteaza la PRIZA, NU LA BATERIE DE 9V.

-Ce rezistor mi-ar trebui daca priza are 220V?
-Vreau sa-i pun si intrerupator! el se pune dupa, sau inaintea rezistorului?

FUNDAAA!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pentru ce vrei tu e putin mai complicat. Deoarece un rezistor nu poate sa faca ce vrei tu. R=U/I; r=rezistenta; u=numarul de volti=tensiune; i=intenstiate(Amperi). Led-urile sunt pentru curent continuu si nu pentru curentul alternativ(care isi schimba sensul din + si - la o anumita perioada de timp).
Tu ai avea nevoie de ceva care sa iti treaca din curent alternativ in curent continuu. Cel mai usor e sa faci asta cu un incarcator de telefon, dar sa verifici cand legi si voltajul, ca sa nu arzi led-urile.

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Pentru 10 LED-uri in serie ai nevoie de o rezistenta de 10K ohmi si 5W iar pentru 15 LED-uri ai nevoie de o rezistenta de 8, 5K ohmi si 5W

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Un alimentator de 6-12 v

| TudyCFR a răspuns:

Dupa rezistor de se pune din cate stiu eu dar ii mai greu cu priza mai bine ai merge la un electrician sau profesor de fizica.

Răspuns utilizator avertizat