| p0pandr3 a întrebat:

Cum pot să transfer fişiere de pe un calculator vechi folosind un cablu RJ45 (UTP) pe un calculator nou? Mă interesează un soft dacă ştiţi şi să fie uşor de utilizat!

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Daca ai un cablu UTP obisnuit iti trebuie un switch, le conectezi in retea si copiezi orice. Pe post de switch poti folosi chiar si un router cu mai multe porturi de iesire. Daca nu ai switch iti trebuie un cablu UTP mufat cross-over (2 din cele 4 fire active sunt incrucisate) si conectezi direct prin placile de retea. Orice service de calculatoare iti poate face un cablu crossover contra unei sume ce nu ar trebui sa depaseasca 10 lei. Succes!