| Adyy5 a întrebat:

Cum pot scapa in cel mai scurt timp de bubele provocate de tantari?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Otet,si nu sunt bube e o reactie normala a ceea ce injecteaza ei cand isi sug sangele

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.healthline.com/......uito-bites
se spune stiinta
Honey =mierea,Aloe vera,Garlic usturoi,Chamomile tea,ceapa, Oţet, Busuioc, Praf de copt, Gheata zdrobita

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ovaz

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă te-ai scărpinat până la sânge se vor vindeca mai greu. Dacă nu, se vor retrage în două-trei zile.
Oțetul alimentar reduce senzația de prurit (mâncărime). De asemenea, dușurile calde ori băile în cadă ajută la vindecarea rănilor. Și aștepți, nu vor dispărea complet peste noapte. Oricât de tentat ai fi să te scarpini, nu le atinge, nu le necăji. Tamponează-le cu o bucățică de vată îmbibată în oțet, iar senzația de mâncărime se va ameliora.

| Freya1 a răspuns:

Mixtura,spirt...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe zona ciupiturii/umflaturii sterge-te cu otet natural si stai asa minim 5-15 minute. apoi sterge cu rivanol

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Eu folosesc o metoda mai sadica si neobisnuita, care nu ma face sa scap de bube dar nu ma mai mananca. Ard in capat o furculita cu bricheta si ard ciupiturile. Doare pe moment, dar trece.

| Alamicu7 a răspuns:

Sa nu te mai scarpini. Si sa te duci la un medic sau farmacie in cel mai rau caz