| Doηηa a întrebat:

Cum pot scoate capacul unui ceas de mână?
Acolo unde se bagă bateria.
Fundă!

Răspuns Câştigător
| K13 a răspuns:

Cel mai simplu este sa te duci la magazinul de unde vei cumpara noile baterii si sa-i rogi sa-ti spuna ce model de baterie este compatibil cu ceasul tau. Vor fi nevoiti sa scoata ei capacul ca sa nu piarda clientul / vanzarea.

Totusi, poti incerca cu varful unui cutit. In general capacul are o borta mica intr-o parte, in care poti baga un obiect ascutit.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de ceas. Unele prin simpla tragere cu o lama de cutit, altele prin desurubare situatie in care au 4 crestaturi dispuse la 90 de grade una de celalata. Se poate desface cu o surubelnita sau o chie speciala.

evenso
| evenso a răspuns:

Cu un varf de ac sau ceva foarte ascutit desfaci capacul la locul unde vezi o mica "scorbitura".

| DiamantulAuriu a răspuns:

Poti trebuie sa desfaci surubelele alea micute

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Exista surubelnitze speciale pentru ceasuri... dar poti incerca cu varful unei pile, e mai putin periculos decat lama unui cutit.