| Anonim959 a întrebat:

Cum sa inscriu un scuter de 49 cm la primarie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa te interesezi la primaria din localitatea de domiciliu, fiecare Consiliu local poate avea reguli proprii pentru inregistrare, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"(3)Procedura de înregistrare şi radiere a vehiculelor de către consiliile locale se stabileşte prin hotărâre a consiliului local, cu avizul consultativ al Direcţiei regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor."
In orice caz ai nevoie de cartea ta de identitate, actul de proprietate (contract de vanzare-cumparare), ITP valabila si asigurarea RCA.