| reanu a întrebat:

Cum sa scrii cu diacritice

5 răspunsuri:
| reanu explică:

Se intra in start apoi control panel dupa care se intra in clock region and language se alege region and language apoi change keyboards or others inputs.in fereastra aparuta se alege change keyboards
in noua fereastra se da click pe add.se alege romanian apoi se da click pe romanian apoi pe keyboard si se seteaza ROMANIAN LEGACY
dupa care in bara de sus se da click pe LANGUAGE BAR
se seteaza FLOATING ON DESKTOP apoi click on APPLY si OK iar ok.
pe desktop v. a aparea o bara de menu sus.prin simpla apasare a barei se poate seta intre tastatura cu diacritice in romana sau engleza.sau se apasa ALT si SHIFT...
sper ca va e utila explicatia happy

| llucixxl a răspuns:

Ctrl+Shift=diacritice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Am crezut ca era o intrebare rolling on the floor :-J Stiam si eu chestia asta big grin Dar imi place mai mult pe engleza ca pot pune emoticoanehee hee whistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pe tastatura dai pe shift+alt de doua ori si dupa aceea pe tastatura mai apesi si formele astea; ' [ ]: " { } care o sa-ti iasa asa ă î ş ţ! Nu e foarte greu dar cel mai usor este sa scrii normal, fara diacritice.Pe mine diacriticele ma incurca la scris si-mi ia un an sa scriu o propozitie.Pa!

| Bytzulica a răspuns:

Sau poti folosi www.diacritice.com / doar cu copy - paste ti-ai rezolvat problema