| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa te impaci cu fostul? Deci am facut mai multe crize de gelozie si ultima a dus la despartire. Vreau sa ma impac cu el. Si ne-am desp de o zi. Si ma rog de el si nu vrea sa se impace cu mine. Ce sa fac. Va rog ajutati-ma.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci la el, iti ceri iertare pentru crizele de gelozie, recunosti ca este o mare greseala care arata ca nu il iubesti si nu il repsecti si il rogi sa iti mai ofere o sansa, promitand ca absolut niciodata nu vei mai fi geloasa si vei avea incredere nelimitata in el. Este decizia lui daca te iarta si iti ofera o a doua sansa, daca te va simti sincera si va simti ca ai inteles cat de grav este ce ai facut si ca esti absolut decisa sa nu se mai repete niciodata, atunci poate te va ierta

| Laura a răspuns:

Foarte bine face.

| anonim_4396 explică (pentru Laura):

Te implor ajuta-ma cum sa il readuc inapoi. Te rog.

| Laura a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă omul s-a săturat, s-a săturat. Probabil vă împăcaţi dacă e obişnuit cu chestii de genul, sună-l şi cere-ţi scuze. Dar sfatul meu pentru tine e să renunţi la comportamente de genul, gelozia e o boală.

| NLS a răspuns:

In nici un caz nu te injosi, si nu ii trimite poze deocheate.
(Vor ajunge fie la toti prietenii lui, fie mai rau, pe net.)
Daca esti geloasa fara motiv:
1. Schimba-te.
2. Incearca sa te linistesti si da-i putin timp sa vada ca esti altfel, mai intelegatoare.
3. orice ai face, nu il stresa peste masura, nu il urmari, nu ii da mii de mesaje in care sa iti plangi de mila. Daca esti de treaba, cuminte si il iubesti, ar trebui sa observe singur asta.
Daca nu observa, e un BOU. Si nu ai nevoie de el.

| xerxes1 a răspuns:

Lasa-l naibii, esti abia a 12-a.O sa mai ai o groaza de prieteni pana te mariti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiind mai romantica eu in locul tau ma duceam in fata lui si ii spuneam un discurs lung romantic despre noi doi...despre sentimentele mele, pe o voce din aia ca in filmele romanticehappyinceata pe sâsâite... Nu are cum sa nu-l îmbuneze si induioseze. Doar daca e o stana de piatra. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma rog de el si nu vrea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si ce te mira? Cine ar vrea sa se impace cu o disperata frustrata si geloasa, fara pic de demnitate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine s-ar împăca cu una ca tine?

| iar99Teo a răspuns:

Intrebarea este daca acele crize au fost justificate sau nu?!
Depinde foarte mult de cat de tare iti impartaseste dragostea si in acelasi timp daca isi mai doreste sau nu sa va impacati.
Gelozia excesiva poate fi considerata patologica. Nu stiu in ce masura au fost justificate sau nu acele "crize" deci nu ma pot pronunta mai mult. Este foarte posibil ca el sa se fi saturat de ele si sa nu mai poti face nimic acum. In acelasi timp daca ii explici ca acele asa zise "crize" au fost generate de afectiunea ta fata de el, de faptul ca iti pasa, ca nu vrei sa-l pierzi, ca il iubesti si te-ar durea sa-l pierzi, este posibil sa te inteleaga daca este suficient de matur. Daca nu... probabil ca oricum nu mai conteaza si poti sa mergi mai departe spre o alta relatie. Multa bafta!

| ESM28 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa i explici ca esti mai posesiv/a sa ca data viitoare sa inceeci sa intelegi ca gelozia nu e chiar ok. Daca chiar nu vrea sa se impace cu tine, nu iti pierde timpul cu o singura persoana, viata merge mai departe