| Iulian922 a întrebat:

Cum scap de vocea mea groasa

16 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Poti scapa de vocea groasa luand dimineata pe stomacul gol un ou crud. Dupa ce ai luat sa vorbesti mai mult cu cineva.

| larrii a răspuns:

Fii fericit ca ai vocea groasa, altii ar vrea si nu o au.

| Latinmoon a răspuns:

Lasa-te de fumat si i-ati fular/esarfa cand iei pe afara fiindca este mai rece si bea mult ceai!winking

| Iulian922 explică (pentru Latinmoon):

Am 11 ani, nu fumez

| Iulian03 a răspuns:

N-ai cum.

| Alexandru98 a răspuns:

Farmacopeea naturala dispune de o serie de remedii ce pot oferi rezultate foarte bune in tratamentul acestei afectiuni. Astfel, raguseala si tusea se pot trata cu:
GARGARA cu o cana de infuzie calduta de tei sau musetel, in care se adauga o jumatate de lingurita cu sare de bucatarie; se face gargara de trei ori pe zi.
SE CURATA si se taie in felii subtiri o ridiche neagra. Feliile se pun intr-un vas de portelan, cu miere intre ele. Pana dimineata, acestea vor lasa un suc gustos, din care se vor lua cinci - sase linguri pe zi.
GALBENUSUL DE OU in combinatie cu mierea de albine are efecte benefice in tratamentul raguselii; se separa galbenusurile de la doua oua si se freaca bine cu cinci linguri de miere (sau zahar) pana se obtine o spuma; aceasta se consuma proaspata, dupa care se recomanda sa se bea o cana cu lapte cald (chiar fierbinte).
CIMBRISORUL este benefic sub forma de infuzie; se prepara dintr-o lingurita de planta uscata la 200 ml de apa fiarta si se bea cat mai fierbinte, dimineata, pe stomacul gol. Se poate indulci cu miere.
CEAIUL DE POTBAL preparat dintr-o lingurita de planta uscata la o cana de apa clocotita. Se ia cate o lingurita din ora in ora; pentru un efect mai bun se poate amesteca si cu flori de soc uscate.
CEAIUL DE TEI CU LAMAIE are un efect pozitiv asupra infectiilor laringelui si mai ales in cazul raguselii; se ia o ceasca cu ceai de tei si se stoarce sucul de la o jumatate de lamaie; se bea dimineata, iar apoi, cel putin o jumatate de ora, nu se mananca nimic.
Ori de cate ori simti ca ragusesti sau te doare in gat, o infuzie din plante, calda, cu putina zeama de lamaie si indulcita cu miere, iti va rezolva numaidecat problema.
SIROPUL DE GHIMBIR ajuta la reface rea vocii; pentru prepararea siropului se procedeaza astfel: se spala bine radacinile de ghimbir si apoi se dau prin razatoarea mica, dupa care, pentru a preveni procesele oxidative, se pun imediat intr-un borcan si se adauga deasupra miere de albine (la o lingurita de ghimbir ras se pune o lingurita de miere); se lasa in repaus circa doua saptamani, dupa care se filtreaza, obtinandu-se un sirop semilimpede, cu gust picant si foarte parfumat; se iau trei - patru lingurite de sirop pe zi.
TERAPIA CU FRUNZE DE DAFIN combate atat raguseala, cat si pierderea vocii sau bronsita; o infuzie preparata din cateva frunze (nu mai mult de cinci) la o cana de apa este folosita in gargara zilnica, de preferat dimineata si seara.
ADMINISTRATI o lingurita de zeama de ceapa impreuna cu o lingurita de miere de albine.
LASATI INTR-UN PAHAR cu apa calda doua - trei smochine uscate si doua - trei migdale, timp de doua - trei ore, dupa care zdrobiti-le pana la obtinerea unei paste fine; adaugati o lingurita de miere de albine si luati acest remediu impreuna cu o cana de apa calda, seara, inainte de culcare.
SEVA LEGUMELOR
Daca dispuneti de un storcator de fructe sau un blender, sucurile de morcov, sfecla sau spanac sau un amestec din cele trei legume reprezinta un bun remediu pentru raguseala. Prin continutul lor de vitamine A si C, aceste legume curata bine laringele si, in general, caile respiratorii. In caz de pierdere temporara a vocii, la sucul amintit se pot adauga frunze de papadie si o gulie proaspata.
CAND RAGUSEALA PERSISTA SE RECOMANDA:
1 Odihna vocii cat mai mult cu putinta.
2 Evitarea medicamentelor decongestionante, deoarece acestea cresc riscul de prelungire a iritatiei.
3 Evitarea fumatului si a consumului de alcool.
4 Folosirea de dispozitive umidificatoare pentru camere.
5 Evitarea mancarurilor foarte fierbinti sau foarte reci.
6 Consumul de cat mai multa apa.
7 Evitarea cafelei sau a altor produse cu actiune deshidratanta asupra organismului.
In caz de raguseala sau rosu in gat, nu uita de siropurile din plante pe care le poti gasi in magazinele Plafar!
Fie ca sunt din patlagina sau muguri de pin, ele iti vor calma durerea si-ti vor reda vocea.
7 ZILE DUREAZA IN MEDI VINDECAREA UNEI LARINGITE
Produse recomandate
CA SA TE FACI AUZITA
Ori de cate ori simti ca-ti pierzi vocea din cauza raguselii, apeleaza cu incredere la siropul Koflet, benefic atat in tusea productiva, cat si in cea seaca. Datorita compozitiei bogate in miere de padure si lemn-dulce, produsul are actiune antitusiva, reducand iritatia mucoasei si spasmul bronsic, are proprietati antialergice, antimicrobiene si imunostimulatoare.

încearcă asta
SIROP KOFLET - HIMALAYA

| TheTimeKiller a răspuns:

Iţi dau două ouă sa bei dimineaţă?

| Cetateanulturmentat a răspuns:

De ce ai vrea sa scapi de ea? Lasa, mai bine o voce mai groasa decat una pitigaiata(din cauza careia poti fi numit si gay). Si sa stii majoritatea fetelor care au trecut de 14-15 ani considera o voce groasa mai atractiva la un baiat.

| hinatakaname a răspuns:

Heliu?

| Tirri28 a răspuns:

Renunta la fumat in caz ca fumezi, Bea oua dimineata si renunta la bauturile acidulate. Incearca odata pe zi sa faci vocalize.

| zoeZoe a răspuns:

Ai un timbru mai gros, mai de barbat cred. Probleme?

| iopoiop1 a răspuns:

Nu prea poti schimba vocea unui om, decat printr-o operatie, destul de costisitoare zic eu, daca esti fata, acest lucru poate fii deranjant, acu nu stiu, stiu doar ca vocea se ingroasa foarte mult de la tigari

| Iulian922 explică (pentru iopoiop1):

Cateodata mai stau in fumul parintilor mei, dar nu fumez.

| MinoreBay a răspuns:

Mananca cretalaughing

| layla98 a răspuns:

Mananca creta, dar o sa te ia febra sau inghite heliu...

| Radu199814 a răspuns:

In primul rand daca esti adolescent esti in pobertate (in aceasta etapa a corpului copilul se maturizeaza fizic si sufera o multime ge schimbari printre care si schimbatul vocii).Un alt aspect este fumatul (lasate de el daca vrei sa iti recapati vocea).Iar acum in perioada rece poarta esarfe, fulare, etc.Si cand ajungi acasa de la plimbare bea un ceai cald.Te rog frumos sa imi dai si mie fundita pentru ca tea-m ajutat cu mult drag. happy wave big grin