| cipryotu a întrebat:

Cum se aude muzica daca bag in interirul unei "dube"de batut, o boxa? are ecou mai tare? multumesc!

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Nu este vorba de ecou. Te referi la faptul că o incintă acustică direcţională va creea impresia de mărire a puterii pentru că nu se dispersează radiaţia sonoră pe un spaţiu mai mare. Ecoul este un fenomen deranjant în muzică şi este folosit ca efect special pentru voce sau chitară uneori.
Puterea acustică în sine depinde în sine tot de puterea difuzorului şi a amplificatorului audio.