| pricinocirina a întrebat:

Cum se incodiaza oule de pasti cu margele((((((imi puteti spune un site sau vidio,,,,,,,, sau chiar puteti sa-mi explicati in scris))))))))))dau funda la primul raspuns....Mersi mult.

Răspuns Câştigător
| Dennisz a răspuns:

Uite un site care iti arata pas cu pas, cum se face incondeierea in mai multe moduri, nu doar margele.
-->http://www.ziare.com/......to-1233210

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Traditional se incondeiau ouale de lemn cu margele.Oul se scufunda intr-o baie de ceara de albine topita.Se scotea si se lasa la racit.Pe pelicula de ceara se schitau usor modelele cu un ac. Apoi, tot cu un ac, se lua margea cu margea si se aplica pe pe ou.

| Cristina_Stefan_1980 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=r6JHFYkUXEU
Pentru a imbraca un ou in margelute sau in bilute colorate, fie ele comestibile sau nu, ai nevoie de un adeziv pasta sau lichid, de o pensula pentru aplicarea lui, de un bol in care sa pui margelutele si de o lingura. Dupa ce ai uns oul bine fiert cu lipici, pune-l in bol si presara margelutele cu ajutorul unei linguri peste oul lipicios, dupa care poti scoate oul pe o hartie.

Ai grija sa nu aplici prea mult adeziv pe coaja oului, deoarece s-ar putea prinde in mai multe straturi, devenind inestetic.