| pceli2007 a întrebat:

Cum se numește modelul acela special(în funcție de instituție) care se vede pe un document(o foaie), mai mult în zare? E mai mult un element de siguranță. Ex. diplome, certificate, bani etc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste "semn de apa".
Denumirea provine de la metoda clasica de imprimare ai acestor semne, aplicate cu presiune (stampilare mecanica) pe hartia umeda, iar dupa uscare ramane slab vizibil cu ochiul liber.

| mihai69 a răspuns:

Filigran, sau timbru sec. Sunt mai multe tipuri de astfel de elemente de siguranță.

| Holiday a răspuns:

Filigran.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poate te referi la holograma.

| pceli2007 explică:

Watermark! Funcția se găsește și în Microsoft Word(în Page Layout). Dacă cauți în limba română "semn de apa" google te trimite la zodii și la alte porcării. Caută pe google "Watermark" care, în engleză înseamnă într-adevăr "semn de apă" iar google iți dă direct rezultate cu acel semn de pe hârtie sau de pe poze și video-uri online. Nu o sa dau funda pentru ca răspunsul l-am găsit cu ajutorul soțului meu care mi-a recomandat să caut în limba engleză(paper security safety features)