| lifeForJesus a întrebat:

Cum se pot scoate petele de ulei de masina de pe pe haine colorate?

Răspuns Câştigător
| Suzy a răspuns:

Buna!happy
Pot fi indepartate si prin frecarea cu un servetel inmuiat in alcool sau acetona, dar atentie numai in cazul hainelor necolorate, caci exista riscul decolorarii
In cazul tesaturilor de matase, petele de grasime pot fi indepartate prin inmuierea materialului intr-o solutie in care ati dizolvat multa sare si amoniac.
Petele de ulei se pot indeparta prin frecarea cu un tampon inmuiat in benzina, dupa care se trece pentru cateva secunde peste locul petei fierul de calcat incalzit, apoi haina se spala cu apa calda si detergent.

Sper sa iti fie de folos raspunsul meuhappy

3 răspunsuri:
| SweeTLemon a răspuns:

Zilele astea am patit si eu la fel...cu venish le-am scos.Am pus pe pata si am lasat putin apoi am pus si in masina de spalat.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cu Vanishi sau chiar cu pastă Axion (freci bine porțiunea cu pricina și apoi o pui în mașina de spălat sau chiar spălat de mână).
Pa, pa.

| Iorga_Pusica_1970 a răspuns:

Cum pot scoate petele de ulei motor de pe pantalon colorat.