| Gheorghe_Boiangiu_1943 a întrebat:

Cum se scrie cu semne diacritice pe laptop.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Simplu: la fel ca pe telefon sau PC normal.
Cumperi o tastatură cu layout RO (românesc) și instalezi limba română pe sistemul de operare folosit. (poți și folosind tastatura lui, dar va fi nevoie să înveți pe dinafară poziția unor litere și semne care nu va mai fi aceeași cu aia imprimată pe butoane).

| PainTech a răspuns:

In primul rand, trebuie instalata o tastatura in limba romana.
Presupunand ca aveti Windows 10 instalat, scrieti in bara de cautare de langa Start (cortana) "Language". Apasati pe "Add a language", cautati Romana si instalati pachetul lingvistic. Dupa un restart in bara de meniu, in partea dreapta ar trebui sa apara un buton de unde se poate selecta limba : ENG - Engleza, ROU - Romana. Cu limba romana selectata, acum tastele corespund :
{ - Ă
} - Î
; - Ș
' - Ț
\ - Â