| ȘtefiȘtef a întrebat:

Hi hy TPU! Cum pot scrie cu semne diacritice pe laptop? Thanks everyone!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu stiu doua moduri, depinde daca vrei sa scrii in toate locurile ori numai in Word. 1.Intri prin Start/Control Panel/Regional and language Options/Advanced si de la Select a language. selectezi limba romana si dai Apply si OK. Trebuie sa stii ca dupa aceasta vor interveni unele schimbari a tastelor, respectiv se vor schimba y cu z si tastele de langa Enter, unde vor fi literele cu diacritice si va fi greu pana le retii. 2. Daca vrei sa scrii doar in Word se pot folosi comenzi de la tastatura, eu asa m-am obisnuit, de exemplu eu am pus comenzile Ctrl+a şi alt+a pentru literele Ă şi ă, Ctrl+z şi Alt+z pentru literele  şi â, Ctrl+i şi Alt+i pentru literele Î şi î, Ctrl+s şi Alt+s pentru literele Ş şi ş, Ctrl+t şi Alt+tz pentru literele Ţ şi ţ. Comenzile respective se pot stabili din Insert/Symbol si se deschide o fereastra unde sunt tot felul de caractere, pe cele cu diacritice le gasesti in Basic Latin si Latin Extended. Te pozitionezi pe litera cu diacritic, dai clic pe Shortcut Key, apare o fereastra Customize Keyboard in care, la Press new shortcut key, scrii comanda pe care o alegi pentru litera respectiva, apoi dai Assign si Close. Procedura trebuie repetata pentru fiecare litera si apoi trebuie sa tii minte comenzile pe care le-ai introdus. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

.depinde si de ce windows ai!
de ex daca ai 7 : te duci la language in task bar si dai la romanian!
daca ai xp atunci uite aici :
http://www.diacritice.ro/cum_sa_scrii_cu_diacritice_in_windows_xp

| SuNsHiNe_7692 a răspuns:

Ca sa scrii cu diacrtitice trebuie sa ai un program din cate stiu eu.happy