| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie sa respiram atunci cind alergam, pentru a putea alerga mai mult.

4 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Trebuie sa alergi constant si sa iti reglezi respiratia.

| katala a răspuns:

In afara de ce s-a scris pana acum :
- incepe prin a inspira 2 pasi, apoi expiri 2 pasi,
- daca merge, inspiri 3, apoi expiri 3 pasi;
in functie de capacitatea ta toracica iti poti regla respiratia

| chrystyna a răspuns:

Inspiri pe nas si expiri pe gura. Oricad de greu ti se pare la un moment dat, nu trebuie sa uiti de respiratie. Te ajuta f mult, mai ales la rezistenta.Si nu bea apa imediat dupa ce ai alergat, ast cel putin 10 min.Si cand ai de alergat mai mult, 2 km cum am avut eu, incepe cu 500 m, apoi cu 1000 si tot asa.Si alearga din 2 sau din 3 in 3 zile pana ti se obisnuiesc muschii. ok? Bafta!

| cytrix a răspuns:

In timp ce alergi trebuie sa-ti stabilesti un ritm al respiratiei foarte precis, care trebuie urmat tot acest timp ( cat alergi) Eu de obicei inspir de 2 ori scurt si expir odata. Prima data e mai greu, pana se obisnuiesc plamanii, dar dupa ce te obisnuiesti cu ritmul ai sa vezi ca vei putea alerga din ce in ce mai mult! Bafta