| tutututututu a întrebat:

Cum va suna pasajul acesta creat de mine?,, Nu-ti place Logica nu-i asa? Probabil ca si tu ti-ai pus intrebarea la ce te ajuta aceasta materie in lumea reala.La fel ca matematica, Fizica si Chimia, Logica a creat probleme de-a lungul timpului in intelegerea ei.Rostul Logicii este de fapt sa te faca sa privesti lumea astfel incat sa o intelegi mereu.Sa intelegi care sunt cauzele lucrurilor care ti se intampla, sa intelegi de ce nu poti face anumite lucruri care te-ar putea rani... Logica te face sa privesti cu alti ochi persoanele pe care le iubesti, te invata sa privesti logic faptul ca fiecare om are nevoie de o anumita companie si ca acesta e motivul pentru care tu iubesti din toata inima ta anumite persoane... Logica te face sa previzualizezi consecintele faptelor urmatoare si tot prin ea sa eviti ceea ce de fapt ti-ar face doar rau. Logica te poate invata sa gandesti superior de ceilalti oameni, te poate invata ca fiecare esec este doar o provocare de a invata ceva nou..Probabil ca raspunsul meu nu te-a satisfacut, nu ti-a spus la ce ti-ar folosi materia,, logica" ci ti-a demonstrat doar ca fiecare om are o logica a sa. Spre exemplu daca am privi la oamenii care au realizat ceva important de-a lungul istoriei pentru omenire am vedea ca ei au o gandire, o logica superioara de a noastra.Albert Eistein a afirmat ca nu-i plac jocurile de logica pentru ca acestea doar il obosesc.Omul care a gasit o logica in fizica teoretica, cosmologia relativista, teoria capilaritatii nu a putut gasi o logica in insasi materia,, logica"..Cu toate ca a practicat-o si cu toate ca fiecare descoperire a sa isi gaseste infiripante in ele farame de logica personala el nu a considerat important sa-si dezvolte o logica superioara celorlalti. Logica sa superioara se datoreaza involuntar faptului ca toata viata lui a practicat materii inrudite cu logica. Daca te intrebi de ce e importanta logica ar trebui de fapt sa te intrebi la ce te ajuta spre exemplu limba romana.Doresc sa iti dau vestea proasta ca daca nu intelegi logica nu poti intelege nici limba romana.Nu poti intelege ce logica au avut marii poeti cand au compus, nu poti avea o logica in ceea ce creezi frazele tale urmand a fi incoerente fara logica.Asadar sper ca ti-am demonstrat cat de importanta este materia logica in viata reala."

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

E foarte bine! Bravo! Felicitari!
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com

2 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

Cliseic.

| ProfDeMate a răspuns:

Sa-mi mai trimiti eseuri asa bine scrise sa le citesc. Este o incantare!
Numai bine! Astept mesaje de la tine!
Prof De Mate