| Joker3134 a întrebat:

Cunoastem legile naturii atat de bine incat sa dam verdictul ca nu exista afterlife? Sean Caroll asa spunea,la fel si Hawking, NeilDeGrasse Tyson. Vreau comentarii de la oameni care se pricep cat de cat in acest domeniu(n uca eu as stii) dar nu vreau raspunsuri de la oameni credinciosi.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tot ceea ce stim despre viata, modul in care functioneaza si se dezvolta ea nu sugereaza nici in cel mai mic fel ca ar exista alta viata in afara de asta.
Cu alte cuvinte ideea ca asta ar fi singura viata este in perfecta concordanta cu toate cunostintele actuale.

Pe de alta parte ideea ca viata dupa moarte ar exista, desi nu se poate demonstra ca fiind falsa, e absurda si lipsita de orice argument.
Si afirmatia ca undeva in Univers exista un unicorn mov cu un corn rosu si o pata verde pe piciorul stang nu poate fi infirmata.
Destul de evident insa ca e foarte, foarte, foarte imporobabil sa intalnesti o asemenea faptura.

| sierra1 a răspuns:

"Vreau comentarii de la oameni care se pricep"

Dacă ar fi așa, n-ar scrie nimeni. Cum s-ar putea pricepe cineva la ceva ce nu înțelege nimeni?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Logic sunt doua posibilitati: exista sau nu exista.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Extrem de corect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Pai ba agramatu dracu! Te ia mama naibii cu romana vietii tale! Tu esti constient de faptul ca adjectivul propriu-zis,, corect" nu are grade de comparatie?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Logic sunt doua posibilitati: exista sau nu exista"

Asta e exprimarea de analfabet pe care o agreezi și ti-am răspuns pe înțelesul tău (nivel aflat la nivel subteran, se pare) dar și așa e peste ce poți tu ințelege. Extrema corectului, analfabetule, este gresit. Afirmația ta de mai sus e de tot rahatul - ar fi trebuit să te prinzi - dar nu poți cere de unde nu e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Sunt prost. Nu inteleg. Te rog, explica-mi!
P.S. Iti dai seama ca am scris toate alea asa la caterinca, nu?

| Donsavas a răspuns:

Exista. Reîncarnare. Nu a fost dovedita dar pare plauzibilă teoria de vreme ce energia din univers nu dispare si nu se creeaza, dar se tot schimbă forma ei.

| StrongHeart a răspuns:

Cei pe care i-ai mentionat mai sus sunt oameni care au inovat si au contribuit enorm la evolutia tehnologica a umanitatii si nu numai(personal il simpatizez pe NeilDeGrasse Tyson si in general imi place cum abordeaza subiectele de acest gen). Insa nimeni nu poate sa dea un verdict concret in privinta asta, ci doar sa isi dea cu parerea.
Eu cred ca este mult mai probabil ca realitatea pe care o stim acum sa fie doar "varfu de pe iceberg" si daca cercetezi subiectul indeajuns o sa ajungi la aceeasi concluzie.
Viata pe care o traim acum este doar o etapa.