| ENGLISH12345 a întrebat:

Curierul de la UPS cere act de identitate?
Salut, am comandat ceva din alta tara. Daca nu sunt acasa cand vine curierul, e suficient sa ii spun ca va cobori un prieten sa il ia? Mentionez ca trebuie platit, nu a fost platit in avans.
Are nevoie de buletinul meu sau ii da banii si cam atat?
Multumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, curierii international au obligatia sa ceara buletinul si sa predea pachetul numai titularului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun curier nu are drept să te legitimeze. Îți dă fara probleme orice colet

| SkandallKamataru a răspuns:

Probabil sa il ceara, poti sa ii trimiti si o poza cu buletinul ca merge, curierul are nevoie sa treaca seria doar.

| Holiday a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu are nicio treaba curierul cu seria ta de la buletin. Trebuie sa stii PIN-ul pe care ul primesti prin mesaj si/sau pe mail.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Holiday):

Ba da, iti cere buletinu sa treaca seria, pe langa pin... Acum depinde, mie mi-a cerut buletinul când mi-a venit laptop ul.

| suntserios a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Curierul nu are niciun drept să îți ceară buletinul. Că ți a cerut o seria de buletin, poate. Dar puteai sa ii spui ce vrei

| SkandallKamataru a răspuns (pentru suntserios):

Pai pentru serie iti cere

| Eusuntingineru a răspuns:

O sa primesti un telefon de la ei inainte sa ajunga.(poți sa le explici ca nu l ridici tu personal ) Nu ti trebuie buletin CI. Oricum daca cere ii lasi o poza oprietenului.

| RadioEREVAN a răspuns:

Nu cere si nici nu aŕe dreptul sa iti ceara buletinul. Cel mult PIN de livrare, daca l-ai primit in mesajul de anunt