| andoo a întrebat:

Daca am lucrat 11 luni si 2 saptamani la o societate si mai am nevoie de 2 saptamani pentru a primi somaj, ce acte imi trebuesc? adeverinta? sau contract de munca pe durata determinata? cu inregistrare la ITM?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine zice ca mai trebuie 2 saptamini? Daca ai realizat venit in luna respectiva este in regula. Plus ca nu trebuie 12 luni la o societate. Trebuie 12 luni lucrate din ultimele 24, indiferent care si nu neaparat consecutive.

5 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Trebuie sa depui urmatoarele acte la ITM :adeverinta de la munca, o decizie de la angajator, in care sa specifice ca iti acorda somaj, cerere pentru obtinerea indemnizatiei(asta cred ca o faci la ITM), copie dupa CI in original si xerox, acte de studii si calificare, in original si copie, certificat de nastere, in original si copie, certificat de casatorie, in original si copie, adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apt de munca, acte eliberate de organele financiare teritoriale din care sa rezulte ca nu ai alte venituri, declaratie pe propria raspundere ca nu ai alt loc de munca, si alte acte dupa caz...

Anna
| Anna a răspuns:

Catalin, ai dreptate, trebuie sa ai lucrate cel putin 12 luni lucrate anterior ca sa beneficiezi de somaj si ai nevoie de o decizie din partea angajatorului in care sa mentioneze ca au desfiintat postul tau pentru a beneficia de somaj, doar in conditiile astea poti avea dreptul la somaj!

Anna
| Anna a răspuns:

Ai dreptate catalin, desi stiam asta, mi-a scapat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anna, invata-ma si pe mine cum iti acorda somaj angajatorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat sa iti desfiinteze postul. Este una dintre variantele care dau dreptul la indemnizatie de somaj. Se poate si in cazul in care te angajeaza pe o perioada determinata si la sfirsitul perioadei nu iti mai prelungeste contractul.Sint cazuri in care contractul individual de munca se reziliaza din motive neimputabile salariatului.Decizia de care spui tu Anna este decizia de incetare a contractului de munca. N-am zis ca un repros, urmaream doar sa-i comunicam lui andoo informatiile necesare.