| crya85 a întrebat:

Am lucrat la o societate timp de 4 luni perioada determinata, au spus ca imi prelungesc pe o perioada nedeterminata dar in cadrul societatii se fac restructurari si nu mi-au mai prelungit. Am lucrat inainte la o alta firma si am 12 luni lucrate in 24 luni. Avand in vedere ca la ultimul loc de munca am lucrat pe perioada determinata pot beneficia de somaj?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu stiu ca la incheierea contractului de munca pe durata determinata nu beneficiezi de somaj. Intreaba la Inspectoratul Teritorial de Munca de care apartii.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Da, poti sa veneficiezi de indemnizatie de somaj, deoarece te afli intr-una din situatiile enumerate de art. 17 din Legea nr. 76/2002 si anume incetarea contractului individual de munca din motive neimputabile tie (angajatorul a facut restructurari).
Mergi la agentia pentru ocuparea fortei de munca si depune o cerere pentru acordarea indemnizatiei de somaj. Documentele care vor insoti cererea ta le gasesti aici: http://www.bucuresti.anofm.ro/acte_ind.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cu condiția ca firma respectivă să te trimită în șomaj.
La perioada determinată trebuie să te adresezi la Forțele de Muncă din localitatea ta cu o cerere pentru șomaj.
Mult succes.
Pa, pa.