| skin1993 a întrebat:

Daca am terminat liceul la profil tehnic,am dat bacul si am picat doar la matematica, pot sa ma transfer la un liceu de profil real? implicit sa dau bacul la istorie in loc de matematica?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ca sa dai la istorie in loc de mate iti trebuie profil umanist filologie, nu real unde se da mate mai greu decat la tehnologic.
Parerea mea este ca nu are sens sa repeti 4 ani de liceu la alt profil numai ca sa scapi de o proba la bac.Mai bine invata pana la vara la mate, dai in iulie iar bacul si scapi.Asa pierzi doar un an, nu 4.

| kasty a răspuns:

S-ar putea sa gresesc dar daca ai dat bacul si l-ai picat inseamna ca esti absolvent de liceu fara examenul de final(pentru ca l-ai picat) prin urmare nu poti sa te transferi la alt liceu pentru ca tu nu repeti clasa, ci efectiv vei sustine la anul bacul.
acum nu stiu ce va fi cu bacul asta diferentiat, s-ar putea la anul sa poti sa optezi la unul din cele doua.
sper sa te lamureasca ceilalti mai bine