| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Daca ar fi sa calculam credeti ca au fost peste 5 miliarde de oameni in toata istoria umanitatii?

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Aproape 8 miliarde sunt doar acum vii. Deci...

| JackR a răspuns:

S-a tot incercat un calcul, mai mult sau mai putin precis. O estimare plauzibila, bazata pe dovezi istorice (gen un recensamant facut in Imperiul Roman, in anul 1 A.D.), spune ca, din toti oamenii nascuti vreodata 7 % inca traiesc. Acum, aplicand o regula de 3 simpla, ajungem la concluzia ca, in istoria umanitatii s-au nascut aproximativ 100 de miliarde de oameni, din care 7 miliarde inca traiesc.

Răspuns utilizator avertizat
| LaurentiuTC a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Nu înțeleg ce vrei de fapt.Noi suntem în acest moment peste 7 miliarde.

| JackR a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Andrei, in anul 1 A.D., in Imperiul Roman traiau 48 de milioane de oameni. Si Imperiul reprezenta cam 8% din zonele locuite. Prin extrapolari, s-a ajuns la concluzia ca pe tot globul, erau cam 250 de milioane de oameni. Rata globala a natalitatii era de aproximativ 10% pe an (adica in fiecare an se nasteau inca vreo 22-25 de milioane). Cu alte cuvinte, presupunand ca natalitatea s-a pastrat in limita a 10% (desi au existat fluctuatii), numai din cei 250 de milioane de oamenii din anul 1 A.D., s-au nascut 50 de miliarde, pana in prezent. Dar populatia globului a crescut, deci putem aproxima numar de oameni nascuti incepand cu anul 1 A.D. la 80-85 de miliarde. Restul, pana la 100 de miliarde, sunt cei care au trait inainte de anul 1 A.D., adica de la Homo Sapiens Sapiens, incoace (Homo Erectus nu era 100% om, adica trebuia sa se mai "coaca" vreo 1, 7 milioane de ani), incepand cu anul 40.000 B.C.

Răspuns utilizator avertizat
| JackR a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Ce legatura are asta cu numarul de oameni care au trait pana acum?

Răspuns utilizator avertizat
| JackR a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Uf, ma oftici acum! Credeam ca in sfarsit ai pus o intrebare "normala", de aceea m-am chinui sa-ti raspund, cu explicatii si detalii.