| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Dacă Corea de Nord va declara război Statelor Unite ale Americii, cât de mult va fi implicată România?

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Urmarile sunt inprevizibile.
Corea de Nord inca se afla in stare de razboi, dar sub semnul unui armistitiu.
China este garantul Coreei de Nord, iar daca trece de partea lui, atunci va fi problema mondiala. Daca ramane neutru sau se pune impotriva Coreei de Nord, atunci razboiul poate dura doar cateva ore /zile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa au facut si irakienii si s-au predat in secunda doi. SUA este o mare putere militara.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Si se compara cu SUA? Spun eu ca vor ridica mainile la primul bombardament. Este vorba de moralul ostasilor intr-o tara in care lipsurile sunt uriase.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Singura pe care Coreea de Nord o pot face altora, este sa distruga orasul Seul prin bombardament de artilerie; asta se incearca sa se evite.

| darrio2007 a răspuns:

Deloc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiind membri nato suntem obligati sa ne implicam cand un alt stat membru este amenintat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Implicatia Romaniei intr-un razboi purtat intre R.P.D. Korea si U.S.A ar fi in mod absolut sigur : 0 (zero)

| Mosotti a răspuns:

Coreea de nord nu va declara razboi la SUA ca nu sunt imperialisti ca SUA. Dar daca era, SUA venea, termina tot ce e pe acolo si te trezeai cu pretul la electronice cat casa, ca, coreea de sud nu mai producea, ca era prapad in zona aia.
Adica am zis sa presupunem ca nu avea bomba atomica, sau daca SUA declara razboi lor.
Nici SUA nu putea, ca, coreea de nord are China in spate.

| minrest a răspuns:

Articolul 5 din Carta Nato, probabil plagiat de la TPU, principiul muschetarilor: Un atac asupra unui membru NATO este un atac asupra tuturor, iar apararea se face in comun. Declaratia noastra de razboi va fi facuta in maxim doua ore, iar daca nu ni se va cere sa facem nimic impotriva Coreei de Nord, ciubucul nostru. Asta inseamna o alianta miltara defensiva ''erga omnes''.

| johnnny123 a răspuns:

Conform Articolului 5 al Tratatului NATO, „Părțile convin ca un atac armat împotriva uneia sau a mai multora dintre ele în Europa sau în America de Nord va fi considerat ca un atac impotriva tuturor și în consecință, dacă se va produce un asemenea atac armat, fiecare dintre ele, exercitând dreptul sau individual sau colectiv la autoapărare, recunoscut de articolul 51 al Cartei Națiunilor Unite, va da asistență Părții sau Părților atacate, prin luarea în consecință, individual și concertat cu celelalte părți, a acelor măsuri ce vor fi considerate necesare, inclusiv folosirea forței armate, pentru a restaura și a menține securitatea zonei Nord-Atlantice".

Deci dacă Statele Unite ca membru NATO sunt atacate de un inamic extern, se consideră că toți membrii NATO (printre care și România) sunt atacați. Iar modul de implicare a fiecărui membru NATO se stabilește ca parte a unei strategii generale a alianței.

Oricum, Coreea de Nord nu ar face niciodată un asemenea gest fără să se asigure înainte că va avea sprijinul unei mari puteri de genul Rusia sau China. Iar dacă se ajunge la asta, deja vorbim de un război mondial în care clar am fi implicați.

| mentholinks a răspuns:

Daca se intampla asta, cred ca putem sa ne luam La Revedere de la Pamant.

| FreddieM a răspuns (pentru mentholinks):

Tragica concluzie. M-au trecut fiorii, pe bune cand am citit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, Romania e membra NATO din 2004 deci ca atare prin faptul ca suntem membri NATO avem obligatia sa pregatim si sa trimitem trupe atunci cand ne vor cere ei. Daca nu trimitem trupe atunci cand ne cer ei trebuie sa avem un motiv bine intemeiat ca altfel ne trag de urechi toti membri nu doar americanii.
SUA vs Corea de Nord si implicarea Romaniei hmmm! pai cam atat trupe militare, daca le trimit maxim 7.000 de soldati bine instruiti si pregatiti si 3.000 in rezerva le ajunge transportandui pe vase si pe avioane.
De curand am citit undeva ca SUA are deja 40.000 de militari la granita dintre Corea de Nord si Sud iar cei din Corea de Nord au cam 1.000.000 de trupe la granita.
Cu atatea pregatiri dintre Corea de Nord si cea de Sud + SUA cusiguranta ca o data si o data va incepe razboiul. https://www.youtube.com/watch?v=ITRCCZ_x5nU

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Corea de Nord nu are nici o sansa chiar daca Rusia si China o sustine, SUA + NATO + Corea de Sud o vor distruge. Astia din Nord se cred puternici si invingatori chiar si cu racheta lor nucleara tot nu au nici o sansa in fata lor.
O! am uitat Japonia e si ea cu inima in dinti pentru ca grasul ala galbejit cu ochii cat bobul de orez imbracat in negru care ii conduce poate lansa racheta in orice directie, deci si Japonia va trimite trupe daca incepe razboiul.
China si Rusia vor sta si ele cu armatele la granita Coreei de Nord pentru ca sunt vecini cu aceea tara si ca sa nu se intinda razboiul si in tariile lor vor fi pregatiti. De ce? soldatii americani vor fi acolo iar China si Rusia nu au cum sa nu isi trimita armatele.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La nivel international adica in toata lumea presa si mass-media o sa imprastie stirea foarte repede si vor baga tot felul de minciuni deci e doar o chestiune de timp mai ales ca au trecut 70 de ani de cand Corea s-a rupt in doua.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ori cum, popoarele asiatice care au legaturi cu cultura chineza au acel spirit de lupta deci ca atare coreeni de nord si de sud se vor bate pana la capat pana la ultimul.

Kim Jong-un conducatorul suprem din Coreei de Nord a declarat: "Daca cei din sud vor ataca vom ataca si noi" si "ne vom bate pana la ultimul pana la ultima picatura de sange, pana la ultima suflare" iar americanii daca vor interveni atat le spun "ANIHILARE TOTALA" pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se va intampla asta prea curand

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

Iar m-a apucat paranoia happy

| Raducons a răspuns:

Nu va declara, ce rost are sa dezbatem degeaba, Asa ceva nu este posibil.E ca si cand declara Romania razboi Rusiei va dati seama

| Mosotti a răspuns (pentru Raducons):

A intrebat ce ar fi in caz ca, nu neaparat ca se intampla sau nu, vroia sa stie ce consecinte ar fi. Si pe Youtube nu stii alea "ce ar fi daca", se dezbat multe din astea.
Plus ca Kim ala chiar ar fi vrut sa faca razboi, a si zis-o ca daca SUA ar ataca, imediat face razboi. SUA ar vrea razboi in zona sa scape de concurenti economici gen sud coreea si altii, dar nu poate ca kim are bomba nucleara acum, plus china in spate.
Deci era cat pe aci!

Nesanatos cum e kim, ma astept la orice. Dar nu ataca daca nu e atacat, asta clar. Ca oricum nu l-ar lasa china!

| Raducons a răspuns (pentru Mosotti):

Nu se poate pentru ca intra in conflict si cu alte tari, la care le survoleaza spatiul aerian, Ce rost are sa dezbate aiureli, plus ca nu se pot pune cu US au 500mil locuitori si Corea N doar 20

| Mosotti a răspuns (pentru Raducons):

Ba poate, daca da drumu la nucleare iese razboi nuclear, nu cont populatia, dar cum ai zis, nu se intampla.