| Andreimat a întrebat:

Dacă de exemplu esti sunat sa vii in misiune la politie iar tu nu vezi apelul sa presupunem, esti dat afara doar pentru atat?

4 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Probabil ca nu.

| WalterWarner a răspuns:

Diligența și promptitudinea ar trebui sa fie prezente in aceasta meserie, însă dacă, din culpă, se întâmplă ca un polițist sa rateze un apel important, banueisc, ca va fi sancționat doar disciplinar, daca se probează ca nu a omis apelul cu intenție. In caz contrar s-ar putea retine infracțiunea prevăzută de Codul Penal la art 297. Abuzul in serviciu, doar daca se demontează ca polițistul a actionat cu forma de vinovăție cerută de lege pentru aceasta infracțiune: adica intentie directa sau indirectă.