| Lollypop a întrebat:

Daca imi reinstalez windowsul pierd tot ce am avut in calculator?straight faceSi cum pot face sa il reinstalez? Pentru ca am probleme cu el.Cateodata imi dispare bara de la start si reapare cam greu. Fundahappy

Răspuns Câştigător
| Nirvana a răspuns:

Nu pierzi tot. Prierzi doar ce ai in C. Inainte sa iti reinstalezi windowsul muta toate documentele, pozele sau filmele care nu vrei sa se piarda in D sau ce mai ai tu. Daca nu te pricepi sa instalezi windows-ul eu zic sa nu te chinui degeaba. Iti trebuie un cd cu windows si un cod. Dar te-as sfatui sa aduci un vecin sau un prieten care se pricepe. happy E mai sigur si mai practic!winking

11 răspunsuri:
| Slavian a răspuns:

Ca sa reinstalezi un windows iti trebuie un CD/DVD cu windows-ul dorit. Iti recomand sa te invete cineva care si-a mai reinstalat windows-ul si stie, sa-ti arate fiecare pas alaturi de tine, altfel, nu vei invata. Roaga pe un prieten sau cunoscut sa te ajute cu asta.
P. S. Ai mai multe variante : poti sa reinstalezi si sa formatezi tot windows-ul si tot ce are in el (sa pierzi totul), sau poti sa formatezi decat discul C si toate celelalte vor ramane.
Bafta!

| Miяu a răspuns:

Buna!

Nu pierzi neaparat tot, mai intai, spune-ne unde ai instalat windowsul? Cred ca in "C", nu?

Pentru al instala, bagi DVD-ul in calculator
dai un restart,
Apesi pe delete cand se deschide ( Pana sa se deschida de tot! )
Apoi de acolo te descurci repede.
O sa dureze ceva, in functie de cata memorie are calculatorul tau.
Daca vrei sa stergi toate partitiile vei pierde tot ce ai in calculator, daca vrei sa stergi doar windwowsul vei pierde tot ce ai instalat in aceeasi partitie cu windowsul.
Succes.
Funda?

| kaTTsu a răspuns:

Formatezi partitia C, adica acolo unde este Windows-ul curent.
Dai restart la calculator cu CD-ul de la Windows bagat in CD-ROM si cand spune "Press a key to boot from CD/DVD" mai departe sa stii putina engleza.

| criminal a răspuns:

Daca instalezi windowsul o sa pierzi numai ce ai in partitia C, asa ca ia si copie tot ce ai din C in alta partitie D, E. etc., si poti instala windowsul linistita fara a pierde vreo ceva.

| Elmma9 a răspuns:

Pai ...ar fi trebuit sa-ti salvezi toate datele pe un stick de memorielaughingasa puteai sa-ti salvezi toate datelewinking

| Macriii a răspuns:

Poti sa iti pui tot ce nu vrei sa se piarda pe un CD.Nu stiu cum se instaleaza un windows dar poti sa rogi pe un cunoscut sa-ti puna alt windows!

| Toxic a răspuns:

Daca iti reinstalezi windows-ul nu ti se sterge tot ce ai in pc, ti se sterge doart prtitia unde ai windows-ul(in general C). Restul partitiilor raman intacte, doar daca le formatezi tu se golesc (My Computer, partitia dorita, click dreapta,"Format.", start si astepti, in functie de cat ai pe ea dureaza mai mult sau mai putin)
Ca sa-l poti reinstala iti trebuie un cd cu windows BOOTABIL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai se sterge doar ce ai in hard disku` (C).
Ca sa-l reinstalezi tree sa ai un cd/dvd cu un alt windows sau chiar pe acela care il ai acu` si sa-l reinstalezi, urnezi pasii din instalare nu-i chiar greu da`s multe imbarligari daca nu esti atent/a.

| NeXt_6616 a răspuns:

Nu pierzi neaparat depinde pe ce partitie(C sau D sau orice alta litera cae ai tu acolo) ai windowsu instalat, poti sterge(formata)doar partitia cu windowsul si sa salvezi pozele si ce mai ai pe acolo, dar daca esti incepator/oare si nu ai mia formatat pana acum recomand sa nu te apuci tu si sa chemi pe cienva care a mai facut, daca vrei indrumari, aici pe TPU numi ajunge spatiul sa iti scriu exact, da-mi un mesaj in privat si poate vb pe mes sa iti fac un ghid

| floryFlor3ntyna a răspuns:

Daca iti reinstalezi windowsul pierzi tot din pc nu incerca ca sati reinstalezi uh windowsul cheama pe cineva care se pricepe funda?

| Tudor_Nicolae_1958 a răspuns:

Nu am cd bootabil, am doar un stick. nu ma pricep la engleza. nu am nici un cunoscut sa imi reinstaleze windowsul. cum ma puteti ajuta? astept sa pot copia pe stik programele, ca acestea sa fie in romana.