| mariusdaniel21 a întrebat:

Daca în viață se întamplă să dai de o persona negativă,care îți spune ceva foarte negativ despre caracterul tău, cum scapi să nu îi mai vezi fața în minte și prostia pe care ți-a spus-o? Gen să dispară

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil nu ai prea dat piept cu viata, in viata pot exista mai multe astfel de persoane...
Ce faci? le ignori! daca sunt persoane negative
daca iti spune nu doar o persoana ceva negativ despre caracterul tau (desi nu ar trebui sa o faca sau nu ar trebui sa aiba motive) atunci incerci sa devii o persoana mai buna, pentru tine nu pentru ei!
Cu alte cuvinte cauti sa te imbunatatesti!

| Violleta2022 a răspuns:

Ocolesti acea persoana, pentru ca toti stim ca negativistul te trage in jos si iti distruge viata, deci il ocolesti si-l elimini dintre prieteni.
Iar daca ce ti-a spus te-a afectat, atunci trebuie sa intelegi ca oamenii negativisti au o rautate greu de stapanit, de aceea nu trebuie sa-i crezi, fiindca totul porneste din frustrarile si nemultumirle lor, personale.

| Holiday a răspuns:

Dar te-ai gandit ca poate are dreptate?

| MarianWLF a răspuns:

Tu dai impact emotional cuvintelor adresate tie, daca nu e adevarat ce iti reproseaza de ce ai incepe sa crezi?

| Sophieka a răspuns:

Nu poti sa faci asta...Trebuie sa evoluezi. Sa reflectezi, sa accepti ceea ce ti s-a spus/intamplat, eventual sa imbunatatesti anumite aspecte din viata ta si astfel vei putea depasii supararea / furia / trauma pe care o ai din cauza asta.

Pe parcurs in viata vei da de multe altele si toate acestea vin ca lectii sa te schimbe, in bine.

| ioana748 a răspuns:

Adica te a marcat ceea ce ti a spus. Asta a si dorit.Persoana respectiva s-a descarcat si tu te ai incarcat. Sunt astfel de oameni care imprastie mizerie in jur, negativi cum spui tu.
In primul rand nimeni nu este perfect cu totii avem calitati si defecte.
Ce ai de facut este sa lasi ceea ce simti exact asa cum este.
Incercand sa eviti gandul respectiv mai mult il vei atrage.
Eventual poti scrie ceea ce simti, exact cum simti, sa i spui si tu ce ai de spus in randurile respective, orice poti scrie, absolut orice, fara restrictii.
Apoi rupi hartia si te gandesti ca deja dai valoare la o cantitate neglijabila din viața ta.
Ni se intampla multe lucruri pe care nu le meritam, dar toate au un sens.
Ne fac mai puternici.
Oricum cu trecerea timpului ceea ce simti acum se va estompa, chiar vei uita.
Pace in suflet si ganduri bune iti doresc.

| Dragobeta a răspuns:

Intreaba-te daca nu cumva a avut curajul sa-ti spuna adevarul gol-golut despre caracterul tau.

| vlllaaddd a răspuns:

Propun sa ii dai un pumn si apoi sa il intrebi de ce are fața asa strâmbă

| NuCitescNotificari a răspuns:

De ce sa scapi de acea persoana? Te doare adevarul? laughing)))