| VasileRapidistu13 a întrebat:

Daca joci sah, faci puzzle-uri, joci sudoku, lucrezi probleme de matematica, faci zilnic lucruri noi si complexe e posibil ca astea sa iti dea foarte multa forta in creier astfel incat mintea sa o directionezi catre lucruri importante adica toate astea matematica, sah-ul, prin dezvoltarea gandirii critici sa duca la o viata mai organizata, sa nu stai ore in sir sa te gandesti la tampenii care nu au sens si neproductive? Si 2.concentrarea ajuta mintea sa fie mai calma?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sahu,matematica,si ce mai spui tu, nu te ajuta sa faci mai multe decat ai fi facut fara.Creierul nu este muschi,il antrenezi,se dezvolta,se face mai mare,poate nitel mai puternic.

Creierul e altceva,conteaza cum se fac conectiile,cit de rapid,cit de eficient,si mai stiu eu ce mai e.
Concentrarea nu stiu daca te ajuta sa fii mai calm,calmul tine cred,de felul tau dea fi,nu ca te concentrezi.

Concentrarea este o chestie deja acolo,atunci cand insisti,cauti sa faci chestia aia si mai bine,cauti sa,stiu si eu sa dau un exemplu,Sa zicem vazul,vezi natural,normal. Apoi incerci sa vezi si mai bine,exemplu chestii si mai mici,si te concentrezi cum spui tu,nu rezolvi nimic,ba dimpotriva acea insistare nu aduce ceva bun, te afecteaza, te doare capu, ai alte simptome etc.

Cu alte cuvinte, daca incerci sa fortezi mintea cum zici tu la ceva, rezultatele nu-s de alea bune.Mai mult decat esti dotat din fabrica, nu prea merge.
Alt exemplu, pti sa joci sah zi de zi, nu o sa devii mare maestru la sah, vine unu si te bate f usor, ala jucand din an in paste.

Cit poti pricepe in mod normal aia e ce poti.Chestia este ca la scoala profesorii nu se ocupa de elevi asa cum ar trebuie,sa-i faca sa priceapa.
Cind esti copil,inveti ceva chestii,unia pricep rapid,atunci pe loc,altii pricep mai greoi,timpul trece,ajungi matur si o sa ajungi sa pricepi ce atunci nu ai priceput.

Scoala, sau un profesor bun, te poate face sa pricepi mai devreme lucrurile, dar nivelul tau ala este, conteaza doara cand il atingi, cand esti copil sau stiu si eu 18 ani ori cand ai 30-40 de ani.

Dar faptul ca tu ai pricepe chestii cand esti mai mic,nu inseamna ca o sa ajungi la nu stiu nivel peste ani,cam pe acolo ramai.

Daca faci observatii,o sa constati ca cei de la scoala generala,de la liceu care erau mai buni ca tine,unia din ei,sau majoritatea is mai slabi ca tine acum cand au devenit maturi laughing

Vorba aia populara,te nasti sarac,sarac mori laughing aia se bazeaza pe ceva observatii sute,mii de ani,n-a fost spusa asa acolo sa fie.

Cel mai important in viata este sa intelegi ce se intampla,iar atunci cand nu intelegi,cauti pe cineva sa te faca sa intelegi.

Nu de astia gen cum is unia pe TPU vin si iti baga o formula,o definitie,aia si tu o stii doara ca nu o pricepi,trebuie ceva mai simplu.

Chestia asta daca s-ar face in scoala,eu cred ca oamenirea ar fi mai altfel decat este acum.

In alte tari,alea unde oamenii traiesc mai bine,sa stii ca la scoala cam asa se procedeaza,profesorii aia fac pe majoritatea copiilor sa priceapa,ca de aia is profesori,nu sa iti dicteze din carti,asa poti si tu singur citi,el trebuie sa dezvolte,sa explice acea carte,acea formula,definitie ce mai este, astfel sa priceapa toti, de la ala care ii fuge mintea rapid, pana ala ultimu, gen melc.

Asa poate aparea mai multi oameni cu idei, cu stiu si eu inventii.comparativ cu ce se intampla in multe tari, in invatamint.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxxxi a răspuns:

Daca vrei sa fii mai calm, mai prezent mai atent la chestii importante si overall mai bun incepe sa meditezi, suna abstract dar rezultatele sunt exponentiale si in timp nu poti dupa 1 saptamana sa vezi rezultate dar in cateva luni o sa ti se schimba viata.