| Radandam a întrebat:

Dacă ma poate lamuri cineva. Am văzut ca la UMF Iași exista secția de nutriție și dietetica și se face 3 ani. Nu am înțeles sigur, se da examen la alegere dintre biologie și chimie? Sau sunt obligatoriu ambele materii la admitere? Și a doua întrebare e, pot ajunge medic diabetolog dacă fac la UMF aceasta specializare?

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, daca absolvi si licenta si masterat ajungi dietetician cu drept de libera practica. Dreptul de libera practica il confera Asociatia Dieteticienilor, doar celor care au pregatire (facultate) in domeniu.

| Eireann a răspuns:

Pentru admitere sunt 45 de intrebari din anatomia si fiziologie ( deci biologia de clasa a XIa) si 40 de interbari de chimie organica-gasesti exact bibliografia si tematica pe site. Nu ajungi medic - medicul necesita 6 ani la medicina generala si apoi residentiat in specialitatea alesa.