| DamianTPU a întrebat:

Hello,

Aveti idee cam cat castiga un medic nutritionist?
Puteti sa imi dati niste materii cu care ar trebui sa ma axez pentru a intra la UMF IASI - Specializare Nutritie si Dietetica?
Am inteles ca ti-ar trebui chimia, altceva?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1.Cu o durata a studiilor de licenta de numai 3 ani la specializarea "nutritie si dietetica" NU esti medic!---- esti doar "dietetician"(un fel de tehnician specializat in nutritie-dietetica)
Pentru a obtine titlul profesional de medic, trebuie ca durata studiilor tale de licenta sa fie de 6 ani.
Ca urmare, salariul unui dietetician este cu mult mai mic decat al unui medic!

2. Daca tematica concursului de admitere nu se va schimba, vei avea nevoie de chimie organica si de anatomia si fiziologia omului(biologie clasa a XI-a)

| DamianTPU explică:

Eu știam de faptul că ajungi nutriționist dacă faci 3 ani, iar daca faci 6 ani, ajungi medic nutriționist.

1 răspuns:
| Alynutza5 a răspuns:

Biologia iti este de folos...

| DamianTPU explică (pentru Alynutza5):

Așa este, biologia, chimia. altceva?