| Joker3134 a întrebat:

Dacă nu faci facultate sau vreo post liceală nu faci nimic in viata?

6 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Vrei sa-mi spui ca Bill Gates, Steve Jobs sau Gabe Newell n-au facut nimic in viata? fiindca ei din cate stiu nu au terminat facultatea.
Normal ca nu este adevarat, depinde cat te duce pe tine mintea in general ca restul' ii apa de ploaie.
In primul rand primesti diploma aia ca sa arati ca stii, degeaba ai diploma aia daca esti tufa in general.

| minrest a răspuns:

Daca nu faci facultate, trebuie sa traiesti din ceva, asa ca obtii o calificare si practici o meserie, la munca iti vei consuma intreaga energia, asa ca nu vei mai putea invata, pentru orice loc de munca mai bun ti se vor cere studii, si nu o sa vina nimeni dupa tine la munca sau acasa, ca sa constate ca de fapt esti carismatic sau descurcaret, end game. Daca insa faci facultate si ai rezultate bune, ai acces la o profesie, depinde de domeniu, drept, afaceri, administratie, multe altele, in care poti progresa oricat, DACA esti capabil si muncesti. Asa ca, DA, daca nu faci facultate e foarte improbabil sa ajungi la o activitate care sa te satisfaca.

| Rd79 a răspuns:

Ce legatura au astea cu facutul ceva in viata?

| bmerry a răspuns:

Sunt o mulțime de oameni fără scoala care au ajuns milionari. Scoala nu îți garantează un viitor, doar dezvolta un mod de gândire. Contează ce fel de om ești, cât de carismatic ești, cum te descurci, cum faci fata anumitor situații. Trebuie sa te ducă capul, iar asta nu se dezvolta neaparat prin scoala, poate fi ceva înnăscut.

| minrest a răspuns (pentru bmerry):

Mai precis, sa zicem ca faci liceul si iei bac-ul, te angajezi potrivit studiilor tale, vanzatoare; acum nu mai ai timp sa inveti, dar esti carismatica, descurcareata, te duce capul si faci fata tuturor situatiilor. Oricum, sefa de magazin nu te va pune, pentru asta e nevoie de abilitati care se obtin la facultate sau sa fi nepoata patronului. Cum avansezi mai departe?

| bmerry a răspuns (pentru minrest):

Sunt foarte mulți angajatori care nu mai tin cont de numărul diplomelor din portofoliu, întrucât in zilele noastre se trece prin facultate ca gâsca prin apa iar toată lumea este la vânat de diplome.
Cunosc cazuri concrete in care oamenii au ajuns pe poziții foarte bune fără sa urmeze studii superioare, prin prisma faptului ca i-a dus capul și nu s-au mulțumit cu puțin. Pentru ca de fapt și de drept aici este problema, oamenii se multumesc cu puțin.
Și ca tot spunea cineva aici de Steve Jobs, tocmai ce i-am citit biografia autorizată. Intr-adevăr, omul a renunțat la colegiu pentru ca îl plictisea. Nu a urmat nici un curs de antreprenoriat și nici nu avea in familie oameni de afaceri, sa zici ca a prins de la ei ceva. El avea acest lucru inascut. Categoric este un caz special și rar, dar este dovada ca nu scoala te face om. happy