| Joker3134 a întrebat:

Daca nu sunt destui voluntari, ii trimit pe altii la teatrele de operatii in armata? Sau ce se intampla daca nu se duc destui oameni? Am citit pe internet cum ca or sa trimita cu 20% mai multi romani.

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atata timp cat esti militar si ai semnat un contract trebuie sa mergi! Daca nu-ti convine iti dai demisia si se gaseste altcineva sa mearga in locul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Ti-am raspuns la celalata intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Normal ca te ia. Cand pleaca un batalion de infanterie, pleaca cu majoritatea personalului. Exemplu: http://bit.ly/2JIQqQu

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Normal. Veniturile salariale, da. Nu se pun norma de hrana si sporurile.

| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

N-ai citit articolul? Ti-am dat un link!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Cam greu intelegei! Nu ai fi bun de militar. Stai acasa! Cand mergi in aramata executi ordinul. Daca este ordin, mergi! Nu-ti convine iti dai demisia. Acolo scrie ca-s 2000 de militari in toate teatrele. Dar eu ma refeream la cei 400 ai unui batalion (batalionul este o unitate). Au plecat toti ramanand in tara doar serviciile din cazarma (20-30 militari) daca nu te numeri printre cei din servicii ce crezi ca faci?

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu sunt destui?
Chiar mi-ar place să văd cum ar fi să fie să nu se înghesuie nimeni.
Dar așa suntem noi, cei de pe aici, suntem nemuritori, chiar și după ce am murit, căci nu despre solda dublă e vorba acolo, ci despre șansa de a te întâlni cu propria moarte la propria ta voință ( e voluntariat).

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Salarul, diurna sunt astfel concepute încât să fie atrăgătoare, plus asigurarea care o încasează familia în caz de deces.

| shrink a răspuns:

Unii dau si spaga numai sa plece, asa ca nu e si nici nu va fi lipsa de militari