| Cristofor1998 a întrebat:

Daca raman la o materie dar am media 8.50(media necesara pentru bursa) pot sa iau bursa pe al doilea semestru chiar daca sunt corigent pe primul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa vezi criteriile de acordare stabilite de ISJ din judetul tau.
Conform anexei nr.1 la HG 558/1998, citez:
"14. Criteriile specifice şi metodologia de acordare a burselor se stabilesc anual, în consiliile de administraţie ale inspectoratelor şcolare judeţene şi în cel al inspectoratului şcolar al municipiului Bucureşti, având în vedere fondurile repartizate şi integralitatea efectuării de către elevi a activităţilor şcolare.
  Metodologia cuprinde criterii suplimentare, precum şi componenta şi  atribuţiile comisiei de acordare a burselor de la nivelul unităţii de învăţământ, respectiv componenta comisiei de atribuire a burselor de la nivelul inspectoratului şcolar.
  Nu pot constitui criterii de acordare a burselor: religia, rasa, sexul,  apartenenţa politică a elevului sau a familiei acestuia, apartenenţa la organizaţii legal constituite, studiile efectuate în străinătate, precum şi accesul la burse din alte surse.
  Criteriile specifice şi metodologia de acordare a burselor şcolare se afişează la unităţile de învăţământ din cadrul fiecărui inspectorat şcolar judeţean.
  Consiliile de administraţie ale unităţilor de învăţământ vor înainta  inspectoratelor şcolare judeţene propuneri privind acordarea burselor de performanţă. Inspectoratele şcolare judeţene, respectiv Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti desemnează beneficiarii acestor burse."