| dfwq23 a întrebat:

Daca sunt moldovean, ma pot inrola in Armata Romana?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești cetățean al Republicii Moldova, nu.

| gabicoo a răspuns:

Nu măi Ivan! La noi nu ai loc! Încearcă la transnistreni dacă moldovenii nu te vor! Știi ce se zice " Mama rus! Tata rus! Ivan moldovan"
winking

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca obtii cetatenie romana. Orice functie publica are ca prima conditie cetatenia romana.

| Zuzu1991 a răspuns:

Din cate stiu eu, NICI o armata din lume nu accepta recrutarea de soldati care nu sunt cetateni ai respectivei tari

EXCEPTIA e Legiunea Straina Franceza, dar la care nu te-as sfatui sa incerci, chiar daca poti deveni cetatean francez dupa aia, pentru ca e una dintre cele mai dure experiente posibile (daca mori la antrenamente ii doare in cot, maica-ta din Moldova nu poate face nimic maretei Frante) si sunt nu numai antrenati, dar le si spala creierul ca sa fie pregatiti oricand sa moara pentru Franta, iar in caz de razboi ei vor fi primii folositi pe post de carne de tun

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa ai cetatenie.

| epurasu a răspuns:

Doar daca ai si cetatenie Romana.

| KR0NSTADT a răspuns:

Da, dacă ai doar cetățenia română. Dacă o ai și pe cea de moldovean este exclus.

| AndreySebY123 a răspuns:

Cred ca doar dacă ai acte de România.

| ionicabubulina112112 a răspuns:

Da daca ti iei nevasta romanca.