| grigor3 a întrebat:

Daca te anajezi undeva si nu iti convine iar apoi peste 3 luni pleci, nu te mai poti angaja pe oriunde? adica esti vazut prost pe altundeva? daca iti chimbi serviciul de 6 ori in toata viata sa zicem esti vazut prost oriunde te-ai duce?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pleci in mod legal (iti dai demisia si respecti perioada de preaviz) nu o sa fii privit prost la o noua angajare, mai ales daca ai avut un motiv cat de cat intemeiat.
In schimb, daca pleci fara demisie si fara sa respecti preavizul, CIM iti va fi desfacut disciplinar, pentru absente nemotivate si aceasta poate conta la un nou loc de munca.
Doar pentru ca schimbi 6 locuri de munca, in cca 40 de ani, n-ai de ce sa fii privit prost.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca nu, insa la viitoarele interviuri vei fi intrebat de ce ai plecat. Atata timp cat ai un motiv bun si serios, nu vei avea nici o problema.

| Alexandru0007 a răspuns:

Da, esti vazut prost. oamenii cauta candidati seriosi, nu sa ii schimbe in fiecare 3 luni, au acte de facut, plati la stat etc.
plus ca vor siguranta si pe cineva pe care se pot baza. statornici.
daca pleci de cel putin 6 ori in 3-4 ani, ai o problema. macar modifica cv-ul in asa fel incat sa apara doar 2 joburi pe o perioada mai lunga.

| Brigaela a răspuns (pentru Alexandru0007):

Nu poti sa iti modifici cv-ul si apoi sa il depui, se numeste fals si uz de fals si este o infractiune.Chiar daca nu esti prins si condamnat, in ochii tai vei ramane tot un infractor.

| gabriela2201 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Corect! mai bine nu mai declari cele 3 luni... oricum, cum azi toti alearga sa stranga bani, sa dea peste cineva care se muta cu job-ul dupa 3-6 luni, mai mult cheltuie pentru angajat.