| DianaMano a întrebat:

Dacă vreau să trimit un colet prin poștă, ca aceea persoana la care să ajungă să-l ridice tot de la postă, trebuie să scriu adresa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa scrii adresa, pentru ca posta sa poata aviza sosirea coletului si destinatarul sa se prezinte spre a-l ridica.

| mihai69 a răspuns:

Poți să scrii adresa destinatarului dacă acesta are domiciliul (și Cartea de Identitate) pe acea adresă. Altfel, Poșta Română NU îi va elibera coletul.
Dacă este și cazul la care te referi, atunci la destinatar trebuie să scrii numele persoanei căreia îi trimiți pachetul și apoi „POST RESTANT". Destinatarul va trebui să meargă la poștă și să întrebe (neputând fi avizat) dacă a primit un colet la P.R.
De fapt, indiferent de ce fel de trimitere alegi să faci, coletul tot de la poștă se va ridica, nu-l duc ăștia până acasă!

| anamariarot a răspuns:

Trebuie sa scrii atat adresa ta, cat si a destinatarului. O sa primeasca acasa aviz ca a sosit coletul si va trebui sa il ridice de la posta, pentru ca postasul nu aduce coletele acasa ca in cazul curierului