| Vladutz01 a întrebat:

Dati-mi si mie un cod pentru ford fiesta cu casetofon 3500 rds eon, seria lui m nu mai am manualul. funda

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Totuşi, este indicat să te uiţi prin actele maşinii, găsirea codului este mai simplă decât procedura ce urmează; pentru introducerea codului, săriţi la ultimul paragraf.
Pe unele modele, poţi afla seria necesară obţinerii codului de deblocare ţinând apăsate tastele 2 şi 6, când unitatea audio este blocată (merge la Fiesta 02-06 şi Fusion 02-05 (adică cele cu unitatea audio împărţită în 3 bucăţi), dar şi la alte modele). Pe altele, 1 şi 6. La unele, seria se poate vedea prin torpedo, dacă se dă jos uşiţa, fără a scoate unitatea.
Metoda următoare e verificată pe Focus 98-04, Fiesta 96-02, Mondeo 97-03 :
Pentru a obţine seria necesara aflării codului de deblocare, va trebui să scoateți unitatea audio din lăcaşul ei. Pentru mai multe detalii despre această acţiune, citiţi întrebarea frecventă 3 ( http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?p=288628#p288628 ). Cum scot unitatea audio şi difuzoarele originale?
După ce aţi scos unitatea audio, va trebui să identificaţi seria aparatului dumneavoastră, adică să găsiţi un cod aflat pe lateralul aparatului, care începe cu litera M şi este urmat de 6 cifre. Notaţi acele 6 cifre.
Apoi, descărcaţi acest program : ImagineFord M serial calc.rar ( http://share. clubford.ro/programe/Ford%20M%20serial%20calc.rar - trebuie să te înscrii ca să poți descărca programul) şi urmaţi instrucţiunile din manual. Astfel, veţi obţine codul de deblocare.
După ce aveţi codul de deblocare, acesta trebuie introdus în aparat. Acest lucru se face folosind tastele 1-4 ale unităţii audio, fiecare tastă controlând poziţia corespunzătoare (deci tasta 1 controlează poziţia 1, tasta 2 - poziţia 2). Apăsaţi consecutiv tasta 1 până când pe ecran, pe poziţia 1, apare cifra dorită. Apoi apăsaţi consecutiv tasta 2, până când pe ecran, pe poziţia 2 apare cifra dorită. Procedaţi la fel şi pentru poziţiile 3 și 4 ale codului. Validaţi codul apăsând tasta 5.