| mioara a întrebat:

De ca suntem egoisti

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Pentru ca vine cutremurul!

8 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Asa e omul, vrea totul numai pentru el.

| Wtf9000 a răspuns:

Pentru ca asa si trebuie. Intr-o anumita masura desigur.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Carente educative, lipsa costientizarii necesitatii si a activitatii prosociale, normale, incultura, traire preponderemt in plan strict fizic, etc...

| kh1ss a răspuns:

Pt ca suntem oameni

| Delia 75 a răspuns:

Pentru ca fiecare isi doreste ce este mai bine pentru el. Nu cred ca exista cineva care macar o singura data sa nu fie egoist. De fapt sigur nu exista... nul din ultimele lucruri pe care ni le dorim este sa fim numiti „egoisti". De aceea, de multe ori sfarsim prin a face un lucru pe care nu ni-l dorim cu adevarat, doar ca sa nu fim etichetati astfel… De cate ori nu ne-am simtit rusinati pentru ca am dat dovada de egoism? Dar oare ar fi trebuit? Daca nu sunteti mereu la dispozitia celorlalti si sunteti lipsita de generozitate in anumite situatii inseamna ca sunteti egoista? Poate ca ar trebui sa gasim un echilibru intre „egoismul bun" si „egoismul rau".

| claw_4117 a răspuns:

Fiecare om isi vrea binele ca individ, iar dorinta de a face bine aproapelui si dorinta de a avea o viata mai buna se cam bat cap in cap.

| petitdreamer a răspuns:

Este in firea fiecarui om... unii nu controleaza chestia asta, altii o controleaza foarte mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt imperfecti.