| Ema_4103 a întrebat:

Cat de egoisti sunteti?
De ce sunteti egoisti?

Răspuns Câştigător
| Contrast a răspuns:

Nu stiu daca pot sa-i spun egoism, nu stiu daca nu ar suna mai bine posesiv?! Ceva de genul :"Ce-i al meu, nu-mpart cu nimeni!"
Acum nu ma intelegeti gresit, nu e vorba de egoism, dar e o chestie ciudata: am ce este doar al meu si am ceea ce dau cu draga inima, doar ca ceea ce este etichetat doar personal devine intangibil, ca altfel fac urat! big grin
Ai nevoie, iti dau orice (pot), dar nu-mi lua! Iar daca iei fara sa ceri voie, e jale. Nu pentru valoarea-n sine ci pentru sentimentul de posesivitate... Spune-mi, sau lasa-ma sa inteleg ca ai nevoie, te ajut/ te servesc cu tot dragul dar trebuie sa-mi respecti regulile...
In final, nu e egoism dar se comporta ca un egoism, si cred ca acest comportament are la baza faptul ca eu trebuie sa detin controlul, nu face nimeni regulile pentru mine, in afara de mine si automat pe teritoriul meu regulile trebuie respectate.

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Destul de mult.Persoana mea e pe locul inatai.Ma respect pe mine pentru a respecta pe altii.Stiu care imi sunt drepturile si nu mi-e rusine sa atrag atentia cuiva care m-a calcat pe coadalaughing
Nu ma cert, detest asta, dar nici nu vreau sa arat doar partea buna din mine.Sa fi bun e bine cu cei care merita.Sa fi prea om, e crima

| Libelle a răspuns:

Egoista=ma gandesc numai la mine
eeeii asta pana la un punct...in procente mi-as da un 50%.

| xibalba a răspuns:

Niciodata nu am crezut ca sunt egoista pana nu mi-a spus cineva, care avea si dreptate. Da, sunt egoista si e mai ciudat faptul ca multa vreme am crezut ca e ok comportamentul meu, fara sa imi dau seama ca uneori dau dovada de egoism.

Nu stiu de ce sunt egoista, poate asa e si firea mea, poate asa m`am invatat si la parinti(nu mai am frati, surori). Dar cert e ca lucrez la asta de la o vreme, adica nu mai vreau sa fiu egoista.

| Alexandru a răspuns:

Egoist nu ma consider, sau nu foarte mult, pentru ca este clar ca o doza de egoism exista in fiecare.
Individualismul pe care il am din cauza lipsa de seriozitate a celor din jur, este de cele mai multe ori interpretat ca fiind egoism din partea mea.

| danny_7173 a răspuns:

Cateodata e bine sa fii egoista dar doar cateodata si nu cu toata lumea! Sunt acel gen de persoane care iti cer un degete tu il dai si ei iti iau toata mana! Eu cu acel gen de persoane le dau un deget (cel mijlociu)

| sabrinutza_6804 a răspuns:

Nu sunt asa de egoista. Bine poate cateodata. Sunt egoista pentru ca...asa imi vine nu stiu de ce. imi dai si mie funda?

| ruxandraf a răspuns:

Egoista nu prea sunt adica imi pasa de oameni. Nu imi place sa impart dulciurile laughing in rest... mai mult sunt geloasa decat egoista. dar nu o arat happy