| LoneGunman a întrebat:

De ce acte ai nevoie la schimbare de buletin?
Cand fac 25 de ani, imi expira(cred ca asa este la toti de la 14 ani pana la 25 de ani) nu mi-am schimbat domiciliul, nimic...
Poza cand se face? cand faci cererea? sau poti duce tu o poza separat?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. Cerere pentru eliberarea actului de identitate;
2. Actul de identitate (trebuie predata si cartea de alegător)
3. Certificat de naştere: original şi copie;

8. Act cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie
9. Chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate (7lei), achitată la casieriile Consiliului Local sau la oficiile poștale
*****************************************************
Dupa caz>>>
4. Certificat de căsătorie, în cazul persoanelor căsătorite sau al soțului supraviețuitor, original şi copie;
5. Certificatul/hotărârea de divorţ, definitivă şi irevocabilă, în cazul persoanelor divorţate, original şi copie;
6. Certificatul de deces al soţului/soţiei decedat/e, în cazul soțului supraviețuitor, original şi copie;
7. Certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, după caz, original şi copie;

Poza se face pe loc, nu poti merge cu copie.

| LoneGunman explică (pentru NLS):

La punctul 8,
De ce act am nevoie, de actele casei nu pot face rost la timp, pot scoate ceva adeverinta de la registre?

| NLS a răspuns (pentru LoneGunman):

Daca nu ai ca proprietate spatiul in care locuiesti,
si stai la parinti, trebuie sa fii insotit de unul dintre ei, pentru ca trebuie data o declaratie de primire in spatiu.
Sau puteti rezolva acest act inainte, la un notar.

Eu am prezentat contractul de casa, pentru ca la reinnoirea cartii de identitate am avut proprietate personala.

"Dacă solicitantul nu este proprietarul spaţiului de locuit, declarația de primire în spațiu a găzduitorului va fi dată în scris în fața funcționarului din ghișeu sau a notarului public, a polițistului de siguranță publică, a funcționarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României din străinătate."

3 răspunsuri:
| DUTA12 a răspuns:

Certificat de căsătorie (dacă ești căsătorit )
Certificat de naștere al tău / copii
Cerere (din primărie )
Și buletinul vechi
O sa iți de-a ei de acolo sa mai completezi
Nu poți sa duci tu poza, o sa iți facă în ziua respectiva poza
Funda?