| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca site-uri ca Hi5 sunt atat de populare in Romania?

Răspuns Câştigător
| DMV a răspuns:

Nu sunt populare doar in Romania, ci peste tot in lume.

O posibila explicatie:
Barbatul e proiectat evolutionar sa ii fie frica sa se apropie de femeie.
In primul rand, acum 30 000 de ani, daca erai barbat, nu erai seful de trib si te apropiai de nevasta cui nu trebuie, ajungeai cu creierii pe jos.
In al doilea rand, daca aveai norocul sa dai peste o femeie care era libera, te apropiai de ea, dar nu reuseai sa faci nimic(ghinion, nesiguranta de sine - nu conteaza motivul), aceasta femeie le spunea tuturor celorlalte cat de slab barbat esti si nu mai aveai nici o sansa sa combini nici macar pe cea mai hidoasa.
Desi traim in cu totul alta lume, aceste frici s-au inradacinat in mintea noastra. Unii reusesc sa treaca peste ele, iar restul de 95% nu. Acestia, nefericiti, au nevoie sa suplineasca cumva nevoia de aprobare a celorlalti si pe undeva nevoile fizice. In sprijinul acestora vine internetul, care le permite sa fie cine vor ei, ii scapa de teama de a vorbi direct cu o fata si le creaza iluzia ca sunt acceptati.
Iar fetele care au cate 500 de albume de poze pe hai cinci si alte 500 de netlog sau altele site-uri inteleg foarte bine ca daca photoshopeaza bine acele poze nu mai au nevoie de nimic altceva ca sa fie adulate cu "pisi pisi muah muah xoxoxox". Ele isi creaza fiecare tara lor, unde ele sunt printese.

8 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu sunt populare in Romania ci peste tot. De ce?! Pentru ca sunt oameni care ar vrea sa cunoasca alti oameni, dar nu au curaj... ar putea fi refuzati... O refuzare a cererii de prietenie pe hi5 (care cred ca se intampla foarte rar) nu e atat de dureroasa ca un refuz frontal. Si multa lume cauta ceva... Cauta oameni pentru ceva anume, sau le place sa se expuna... Sunt multe motive, iar astea sunt cateva care mi-au trecut prin cap.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru ca este o societatea actuala te invata sa nu relatiile reale te ranesc si te duc la insingurare astfel.

| dreamerlainen a răspuns:

Pentru ca aceia care isi pierd timpul pe aceste site-uri nu au ceva mai bun de facut.
Dar sa stii ca nu sunt populare doar in Romania - peste tot e la fel.

| Klara a răspuns:

Kitch. Eu n-am Hi5. E de prost gust.

| anaid a răspuns:

Pentru ca prin intermediul acestui site oamenii se cunosc mai bine.Ma refer la faptul ca atunci cand faci cunostinta cu o persoana pe mess si iti cere poze e mult mai usor sa ii dai hi5`ul decat sa stai sa cauti si sa sortezi pozele....pentru ca in final sa spuna ca nu sunt prea clarelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce crezi ca e popular, ca are multi useri? Pai numai eu am trei conturi pntru ca le-am uitat parolele, adica la fiecare parola uitata faceam alt cont. Daca asa fac toti, normal ca sint multi useri si asta nu-nseamna ca e popular rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca multi adolescenti doresc sa isi faca cat mai multi prieteni, si pentru ca este la moda. Eu am hi5 deoarece ma plictisesc si doresc sa imi omor timpul cu ceva interesant.

| sufletel13 a răspuns:

Poate pentru ca toti vor sa fie vazuti nu stiu sigur da mie asta mi se pare un fel de..."moda" mie una nu imi prea place dar nu e treaba mea big grin